JURASSIC WORLD: KRETASE KAMPI    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Jurassic Park seven genç çocuklar için tasarlanmış heyecanlı bir animasyon dizisi...

Usta sinemacı Steven Spielberg, yazar Michael Crichton’ın filmi yapılmasaydı çok da ses getirmeyecek fantastik romanı “Jurassic Park”ı sinemaya uyarlayınca dünya üzerindeki bütün çocukların dinozor merakı ciddi anlamda tetiklendi. “Jurassic Park” son derece inandırıcı teknolojisiyle de diğer heyecanlı canavar filmlerinden ayrılıyordu. Bugünlere kadar gelen devam filmleri, zoraki şekilde canlandırılan ve insanların keyifleri için sergilenmeye zorlanan dinozorların yarattığı dehşet fikrinin hiç eskimediğini bize gösterdi.

Nitekim şimdi de genç çocuklar için yapılmış bu animasyon diziyle aynı tema devam ettiriliyor. “Genç çocuk” ifadesini boşuna kullanmadık. Her ne kadar bu Netflix animasyon dizisi 7+ sınıflandırma almış olsa da özellikle son üç bölümünde sinema filmlerindeki kadar heyecanlı ve gergin sahneler içeriyor.

Yeni bir Jurassic World kampının ilk konukları farklı kişilik özelliklerinde ve farklı sosyal konumlardan gelen 13-14 yaşlarındaki 6 çocuk. Babasını bir hastalık yüzünden kaybetmiş olan Darius içlerinde cesareti ve dinozorların dünyası hakkındaki bilgileriyle öne çıkan çocuktur. Diğerleri de; biraz bencil ve nasıl göründüğüne fazla dikkat eden bir ‘youtuber’ olan Brooklyn, zengin ailesinden dolayı biraz şımarık bir çocuk olan Kenji, sportif becerileri fazla ama soğuk bir kız olan Yaz, fakir bir aileden gelen içe kapanık ve hafif toplu bir kız olan Sammy, özgüveni son derece zayıf, çekingen ve biraz ürkek bir erkek çocuk olan Ben’den oluşuyor.

8 bölümün ilk 4-5 bölümü çocukların birbirlerini tanımaları, kamptaki gezilerindeki küçük keşifler sırasında yaşadıkları bazı tehlikeler ve birbirlerini test etmeleri üzerine kurulu. Sonraki bölümlerde ise kampta kontrol kaybediliyor ve tüm dinozorlar serbest kalıyor. Çocuklar adadan sağ çıkmak için birbirleriyle olan didişmelerini bir kenara bırakıp sağlam bir ekip olmaya çalışıyorlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Jurassic World: Kretase Kampı”nın ortalama 24-25 dakikalık 8 bölümden oluşan ilk sezonunda ana karakterlerin her birinin beceri ve zaafları son derece belirgin şekilde çizilmiş. Çocuk izleyicilerin rahatlıkla anlayabileceği şekilde geçirdikleri değişimler de ana hikayenin içine ustalıkla yerleştirilmiş. Hepsi günümüz çocuklarının prototiplerine uyuyorlar. Teknolojiye meraklı, benmerkezci yaşamaya eğilimli, çapraşık duyguları olan, en ufak kıvılcımlarda alev alan 13-14 yaşlarındaki çocuklar bunlar... Kendilerindeki zaafları ve hataları farkedip düzeltmeye ve birlik olmaya çalışıyorlar maceralar boyunca.

Ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi; özellikle son üç bölümde dinozorların ciddi tehlikeler yarattığı hatta bazı çalışanları öldürdüklerini gördüğümüz sahneler var. Bu sahnelerde kan ve grafik vahşet yok ama insanların öldükleri gayet anlaşılıyor. Ama bu bölümlerde yetişkinlerin dahi gerginlikle izleyeceği sahneler tasarlanmış. Dinozor saldırısı sahnelerinde alışkın olmayan hassas çouklar böyle sahnelerde çok heyecanlanıp korkabilirler. 

Ana karakterlerden biri de uzun sayılabilecek bir süre öldü sanılıyor. 7. bölümde bir sahnede de nedense kafeinden ve kahve içmenin güzelliğinden bahsediyor çocuklar! Hatta Brooklyn “Evime gider gitmez kahve makineme sarılacağım” diyor. 7+ bir dizide çocuklar neden kahve güzellemesi yapıyorlar pek anlamadık... 

Ailece takip edilebilecek heyecanlı bir dizi “Jurassic World: Kretase Kampı”, ama 7-8 yaşlarındaki bazı çocuklar yine de korkabilirler. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet / Korku Ögesi: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol - Sigara kullanımı: -
Oyuncak dinozor isteme potansiyeli: -


Yorum Yap