2001 UZAY YOLU MACERASI    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Büyük bir bilim-kurgu klasiği meraklı çocukların da ilgisini çekebilir...

Ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C.Clarke “The Sentinel” adındaki hikayesini yazdığında insanoğlu daha aya ulaşabilmiş değildi. 1964 – 1968 yılları arasında Clarke’ın yazdığı birkaç küçük hikayeyi aynı potada eriten mükemmeliyetçi yönetmen Stanley Kubrick kafasında inanılmaz bir film yaratmıştı. Clarke ve Kubrick beraber oturup senaryonun son şeklini verdiler ve Kubrick filmini 1968 yılında çekti. Kubrick o zamanki teknolojiyle belki de bu zamanın teknolojisiyle bile yapıldığında hayranlık uyandırıcı bir film gerçekleştirmişti.

1968’de Stanley Kubrick’in çektiği mükemmel “2001: Uzay Macerası” ilk zamanlarda eleştirmenlerce pek iyi övgüler almamış ve hatta Amerikalılar tarafından da “fazla anlaşılmaz” bulunmuştu.

2001’de iyice basite indirgenmiş haliyle şöyle özetlenebilir: Yüzyıllar öncesinde Dünya’da maymunların keşfettiği, yüzyıllar sonra da Ay’da bulunan gizemli siyah taşların incelenmesi için bir bilim adamı görevlendirilir. Aynı zamanda Discovery adındaki bir araştırma gemisi de Jüpiter’e doğru yol almaktadır. Bir süre sonra film Discovery’de gerçekleşen olaylara yönelir. Frank Poole ve Dave Bowman geminin tüm elektronik ağından sorumlu üstün bilgisayar HAL ile birlikte uyandırılmayı bekleyen diğer mürettebatla yol alırlarken HAL’e birşeyler olur ve kontrolden çıkar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film, seyircisini akıl – doğa mücadelesi, din kavramı, insan-makine karşıtlığı, insanlığın gelişimi ve insanoğlunun iç dünyasına yönelik düşünmeye sevkeder ve inanılmaz bir görsellikte sunar bütün bunları. 

“2001” izlemekten ziyade deneyimlenen bir filmdir. İçinde büyük aksiyonların yaşanmadığı ama sürekli merak uyandıran gelişmelerin olduğu ama yavaş akan bir filmdir. Buna rağmen özellikle maymunlar topluluğunun  arasında geçen kimi sahnelerde şiddet vardır. Finale doğru yaşanan görüntü efektleri hipnotik etki yaratacak denli etkileyicidir. Klasik müziklerle dolu akışı gerçeküstü ve sembolik anlatımlı bir bilimkurgudur.

Film meraklı çocukları evrim, uzay, yaşam ve evren konusunda düşünmeye sevkeden bir etki bırakacaktır. Ama yine de 12 yaşın altındakiler için ağır ve zor bir film olabilir. Netflix, iTunes ve BeinConnect’ten izlenebiliyor.   


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  -   
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

SÜPER KÖPEK VE TURBO KEDİ   7 +

5.0 /10

Yine süper kahraman hikayelerinden beslenerek oluşturulmuş bir çocuk animasyonu. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Ben Smith

Oyuncular: Luke Evans (ses), Nick Frost (ses), Gemma Arterton (ses), Bill Nighy (ses), Charli D'Amelio (ses)

RABBIDS İSTİLA MARS GÖREVİ   7 +

5.0 /10

Yer yer eğlenceli olsa da bazı şiddet içerikli espri ve sahneleri var. Devamı

Süre: 70 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Franz Kirchner

Oyuncular: Damien Laquet (ses)

ASTRONOT WILLY: MACERA GEZEGENİ   7 +

7.5 /10

Çocukların sıkılmadan izleyebilecekleri sevimli ve heyecanlı bir uzay macerası. Devamı

Süre: 89 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Eric Tosti

Oyuncular: Landen Beattie (ses), Jason Anthony (ses), Laura Post (ses), Keith Silverstein (ses)

APOLLO 13   12 +

7.0 /10

Gerçek bir olaydan uyarlanan heyecanlı bir uzayda mahsur kalma hikayesi. Devamı

Süre: 140 dk. Yapım Yılı: 1995

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris