50 CESUR KEMANCI    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocukları müzik eğitimine özendirebilecek, dramatik bir aile filmi.

Roberta kocası tarafından terkedilince iki erkek çocuğuyla kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadındır. Kendisini bırakıp giden kocasına hâlâ telefonla ulaşmaya çabalarken annesi artık bunun peşini bırakmasını, kendisini toparlayıp çalışmasını ve çocukları için para kazanması gerektiğini söyler.

Keman çalma konusundaki yeteneğini bilen eski bir arkadaşı bir okula müzik dersleri vermesi için onu yüreklendirir. Roberta Harlem'deki fakir ve asi çocuklara müziğin güzelliklerini ve keman çalmayı öğretmeye başlar.

Öğretmenlik deneyimi yoktur ama kendi oğullarına keman çalmayı o öğretmiştir. Okulun diğer müzik öğretmeni hem kıskanç hem de çocuklardan ümidi kesmiş bir eğitimcidir. Ayrıca çocuklar da gerçekten pek istekli değillerdir. Hatta içlerinden bazıları kemanın ‘pısırıklar için’ olduğunu söyler. Roberta elbette hiç pes etmeyecek ve önüne çıkan engelleri birer birer aşarak çocuklara keman eğitimi verecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İçinde bazı yetişkin temaların da olduğu nefis bir aile filmi “50 Cesur Kemancı”. Usta oyuncu Meryl Streep’in canlandırdığı Roberta yıllarca deniz subayı olan kocasının peşine takılmış yaşarken hiç çalışma fırsatı bulamamış yetenekli bir kadındır. Yıllarca bir erkeğe güvenmiş ama onun tarafından yarı yolda bırakılmıştır. Bu süreç içinde ona öğretmenliği tavsiye eden arkadaşıyla da yakınlaşacak ve yeni bir romantik ilişkiye başlayacaktır. Bu sahnelerde açık bir sahne yok ama birkaç kez romantik öpüşme görünüyor.

Film sanat eğitiminin önemine çok güzel vurgu yapıyor, çocukların müzik eğitimi sayesinde iç dengelerini bulmasını, sakinleşmesini, özgüven kazanmalarını ve doğru bir şekilde sosyalleşmelerini anlatıyor. İzleyen çocukların müzik eğitimine karşı yönelmesi, en azından daha sıcak bakması büyük olasılık. Bu anlamda hayli ilham verici ve özendirici.  

Beinconnect Türkçe dublajla da desteklediği filme 7+ vermiş. Birçok ülkede “genel izleyici” sınıfı da almış. Ancak Roberta’nın romantik ilişkisi ve filmdeki bazı duygusal gelişimlerin tam olarak anlaşılabilmesi için bizim önerimiz 10+ oldu. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

COCO   7 +

8.5 /10

Zor bir konuyu o kadar farklı bir yerden ve iyi anlatıyor ki, sevmemek mümkün değil. Devamı

Süre: 109 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Lee Unkrich

Oyuncular: Anthony Gonzalez (ses), Gael García Bernal (ses), Benjamin Bratt (ses), Alanna Ubach (ses), Renee Victor (ses)

SÜPER YETENEK 2   6 +

4.5 /10

İlk filmin altında kalan bir devam filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Mark Baldo

Oyuncular: Michael Adamthwaite (ses), Ashleigh Ball (ses), Graham Hamilton (ses), Brian Drummond (ses), Kathleen Barr (ses)

SÜPER YETENEK   7 +

6.5 /10

Hayallerinin peşinden giden bir çocuğun rock müzikle karışık hikayesi, yer yer iyi ama bazı sorunları da var. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Ash Brannon

Oyuncular: Luke Wilson (ses), Eddie Izzard (ses), J.K. Simmons (ses), Lewis Black (ses), Matt Dillon (ses)

50 CESUR KEMANCI   10 +

7.5 /10

Çocukları müzik eğitimine özendirebilecek, dramatik bir aile filmi. Devamı

Süre: 118 dk. Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Wes Craven

Oyuncular: Meryl Streep, Angela Bassett, Gloria Estefan, Aidan Quinn, Cloris Leachman