ACAYİPGİLLER    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazen hayli absürt (ve biraz da sivri) espriler de barındıran, eğlenceli bir animasyon dizisi.

Aslında Youtube’da milyonlarca izlenen bir animasyon şovu olan “The Odd1sOut”tan uyarlanan bu Netflix animasyon dizisi, Youtube’taki videolarına göre biraz daha ehlileştirilmiş maceralar sunuyor sunmasına ama yine de küçük çocuklar için hayli sert espriler de barındırmakta.

Dizinin baş karakteri, bilim insanları olan bir anne-babanın çocuğu, köpük şekilli bir çocuk olan James. En yakın arkadaşı da iki ayağı üzerinde yürüyen ve konuşan bir timsah olan Max. Birçok durum, mekan ve karakter dünyevi ama en olmadık yerlerde absürt olaylar ve karakterler de devreye girebilmekte. Yani sürprizi bol, bazen köşeli ve sivri esprileri de olan komik ve çılgın bir çizgi diziden bahsediyoruz. Bazen “The Regular Show”a, bazen de “Sünger Bob” maceralarına benzeyebiliyor.

Mesela ilk bölümde istedikleri kıvamda ekmek pişirmediği için sıradan bir tost makinesine çip takıyor iki arkadaş. Çiplenmiş tost makinesi onların çocuğu gibi oluyor ve iki arkadaş ona ebeveynlik yapmaya başlıyorlar. Tost makinesi en başta onlarla çok sevecen olsa da bazen asi tavırlar da gösteriyor.

İkinci bölümde ailesinden akıllı telefon isteyen James’e annesi bir sürpriz yapar ve bir deney sırasında onu akıllı telefona çevirir. Bütün bir günü akıllı telefon olarak hasarsız atlatmaya çalışan James olmadık şeyler yaşar. Bazen fazla yaramazlık iki arkadaşın da başını olmadık dertlere sokmakta.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


James ve Max yaşadıklarından ders çıkarmakta zorlanan çocuklar. Aynı hataları tekrar tekrar yapmaları ya da sık sık hileye başvurmaları epey bir mizah konusu oluyor bölümlerde. Hatalarından ders çıkarmaları biraz zaman alıyor yani. Dördüncü bölümden itibaren gelecekten geldiğini söyleyen bir kız çocuğu olan Echo da ekibe katılıyor.

Aşırı argo veya çıplaklık yok ama bazı sahneler de korkutucu öğeler anlık olarak çıkabiliyor. Uzaylılar ya da hayvansı insanlar gibi görüntülerin yanı sıra timsah Max’in bazı anlardaki mimikleri de azıcık korkunç görünebilir. Bazen korku-komedi karışımı parodik sahneler sert bir mizah anlayışıyla çıkabiliyor karşımıza

Ama aslında her bölümde pozitif mesajlar da aralara sıkıştırılmış. Elbette Sünger Bob ve Patrick gibi bir dostluk var James ve Max arasında. Bazı durumlarda ilahi adalet kendisini gösteriyor ve yapılan hataların bedelleri ödeniyor.

Yaklaşık 15’er dakikalık 12 bölümden oluşan ilk sezon Türkçe dublajla desteklenmiş. Netflix 7+ vermiş ama bizce 10+ daha doğru olur. Yetişkinlerin de keyif alabileceği türlü espriler de bulunuyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap