ADDAMS AİLESİ    8+

8.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Karanlık mizah anlayışıyla farklı bir film olmaya çalışsa da basit hikayesi ve bazı dengesiz denemeleri yüzünden hedefi vuramıyor.

“Addams Ailesi” ilk kez 1938 yılında yayımlanmaya başlamış bir çizgi roman serisi. Aslında bu bant serisi 20. yüzyılın ideal Amerikan ailesine karşı yapılmış bir eleştiriydi. 1960’larda TV dizisine, 90’larda da iki sinema filmine uyarlandı. Hatta tiyatro sahnesinde müzikal olarak sergilenmişliği de var. Daha önce 70’lerde animasyon dizisi yapılmıştı ama animasyon filmi ilk kez karşımıza çıkıyor.

“Addams Ailesi” yapısı gereği her çocuğun zevkine uyan bir içeriğe sahip değil aslında. Frankenstein, Dracula ve diğer gotik korku kahramanlarından oluşturulmuş iki çocuklu bir aristokrat ailenin maceraları anlatılmakta. Normal insanlardan uzak bir yaşantıları ve değişik de zevkleri ve tavırları var elbette.

Film Gomez ve Morticia’nın olaylı düğünüyle başlıyor. Onları istemeyen insanlar tarafından kovalanırlar ve yolları bir tepedeki korkunç ve bakımsız büyük bir eve çıkar. Arasıra kötü sesler çıkaran bu ürkünç ve canlı eve yerleşirler. Aradan 13 yıl geçer. Kızları Wednesday, sürekli patlayıcılarla oynayan oğulları Pugsley, çılgın amca Fester, ev yaşamlarına destek olan uşakları Frankenstein ve ona yardımcı olan ‘kesik el’ ile yaşayıp gidiyorlardır. Komşu kasabanın emlakçısı ve TV şöhreti Margo, Addams ailesinin korkunç görünen evi yüzünden satışlarının yavaşladığını farkedince aileden kurtulmak için kasaba halkını onlara karşı kışkırtmaya başlar. Bu arada Wednesday de Margo’nun kızı Parker ile arkadaş olmuş ve normal insanların gittiği ortaokula başlamıştır.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Baştan söyleyelim; bu hikaye hareketli bir olay örgüsüne sahip olsa da zayıf ve çok da eğlenceli değil. En başta evin çocuklarının silahlarla bolca haşır neşir olmaları, birbirlerine tuzak kurmaları doğru bir malzeme değil! Hatta bir sahnede Wednesday erkek kardeşini mezara atıp gömüyor! Bu kara mizah anlayışı küçük çocuklar için ne faydalı ne de eğlence kaynağı! Pugsley’nin filmin başlarında babasına bombalarla saldırması belki bir parça mizahi algılanabilir ama finalde yine çocuğun sağa sola fırlattığı bombalar sayesinde ailesinin hayatını kurtarması, bombalarla oynamanın bazen eğlenceli bazen de faydalı sonuçlar yaratabileceğini söylüyor sanki.

Wednesday’in arkadaşı Parker’a okulda uygulanan akran zorbalığına karşı çıkması güzel bir mesaj ama film bunun devamını getirmeyip Parker’ı gotik bir kıza dönüştürmeyi –komik olacağı düşünüldüğü için- tercih ediyor. Wednesday’in biyoloji dersinde ölü kurbağaları Frankenstein gibi canlandırdığı sahne gibi yanlış anlaşılacak espriler de içeriyor “Addams Ailesi”. Bolca çizgi film şiddeti içeren (yüksekten düşme, kafaya saplanan ok, patlamalardan etkilenmeme vb.) ve evin çığlık attığı sahneler gibi ürkütücü sahneler hassas çocukları da korkutabilir. ‘Kesik el’in internette kadın ayaklarının olduğu resimlere bakması da bir çocuk animasyonu için biraz ‘zorlama’ bir espri sanki!

Kısacası ayrımcılığa ve farklı olanlara duyulan hoşgörüsüzlüğe karşı olumlu bir mesaj taşıyor olsa da, “Addams Ailesi” kaş yapayım derken göz çıkaran bir mizah anlayışıyla oluşturulmuş bir animasyon.

Film ülkemizde 6+ 10A sınıflandırması almış. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: **
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-Sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap