ADIM MALALA    12+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğitim almanın önemini vurgulayan, tüm dünyada ilgiyle izlenen ilham verici bir belgesel.

“Adım Malala”, belgesel sinemasının önemli yönetmenlerinden Davis Guggenheim'ın tüm dünyada ses getiren önemli bir belgesel filmi... Dünyanın en ünlü çocuk aktivistlerinden Malala Yousufzai’nin kendi öyküsünü anlattığı kitabı “I am Malala”dan 2015 yılında uyarladığı film zamanında National Geography kanalında da yayınlanmış ve Türkiye’de de ilgi görmüştü.  Pakistan'da Taliban'ın düşmanı haline gelen ve kız çocuklarının eğitim alması için çalışan gencecik bir kızın gerçek hikayesini anlatıyor. Malala, Taliban'ın organize ettiği vahşi suikastten zor bela kurtulduktan sonra daha da çok çalışan, korkusuz bir çocuk. Dünyanın en ünlü aktivistlerinden de biri aynı zamanda.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bu gerçekten de çok etkileyici ödüllü belgesel, Malala’nın öyküsünü kendi ağzından ve çevresinin, ailesinin şahitliğine de başvurarak anlatıyor. Malala’nın direnci, kararlılığı ve yaşadığı onca tehlikeye rağmen insan sevgisi, seyreden herkese umut ve cehalete karşı mücadele isteği veriyor.

11-12 yaşlarındaki çocuğunuzla birlikte izledikten sonra Malala’nın bildiği doğruları nasıl savunduğunu, cesaretini ve kararlılığını konuşabilirsiniz. Malala aynı zamanda yaşının getirdiği düşünceleri ve arzuları da birebir yaşayan gerçek dünyaya ait bir genç kız. Onun doğal hayatı içindeki yaşantısı da kalplere dokunan özelliklere sahip. Ailesinin desteği de çok önemli ve ilham verici.

Filmde Malala’nın saldırıya uğradığı anların videoları yok elbette. Ama oluşan yaralarla ilgili bazı minik detaylar bulunuyor. Ayrıca Taliban askerlerinin silah görüntüleri de zaman zaman görünür oluyor.

‘İnandığın değerleri savunmaktan vazgeçme’ diyen ve eğitimin önemini vurgulayan bu önemli National Geography belgeseli “Adım Malala”yı iTunes ve Google Play’den izleyebilmeniz mümkün. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: *****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap