ALADDIN (1992)    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bir ortadoğu masalı olan “Aladdin ve Sihirli Lambası” 1992’de bir Disney animasyonu olarak çıkmıştı karşımıza.

Agrabah şehrinde küçük hırsızlıklar yaparak geçinen, iyi kalpli genç bir adam olan Aladdin, yanından hiç ayırmadığı yaramaz maymunu Abu ile günlerini geçirirken bir gün güzeller güzeli, özgür ruhlu bir prenses olan Yasemin’le tanışır. Yasemin’in kral babasının etrafından ayrılmayan kötü yürekli Cafer gözünü ondan ayırmamaktadır. Aladdin onu aşabilmenin yollarını ararken bir sihirli lamba bulur. Bu lambadan çıkan ve çılgın bir espri anlayışı olan cin Aladdin’in ve dolayısıyla bu hikayedeki herkesin hayatını değiştirecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Gösterime çıktığı zaman tüm dünyada büyük ilgi gören “Aladdin” güzel müzikleri, şöhretinin doruğundaki Robin Williams’ın cin rolündeki dublaj performansıyla ve kuşkusuz güzel çizimleriyle herkesi etkilemişti.

Aladdin ve Yasemin’in hayatlarını birbirlerine karşı duydukları masum ve kimseye zararı olmayan aşk güzelleştiriyor. Ayrıca Aladdin’in daha iyi bir insan olmasının hikayesini izliyoruz. Daha cesur, dürüst, daha atak ve kararlı bir insan oluyor yaşadıkları sayesinde. Jasmine de güçlü bir kız karakter. Ama açıkçası biraz fazla ‘seksi’ çizilmiş sanki. İkisinin randevulaştığı sahnede aralarında öpüşmeyle sonuçlanan bir yakınlaşma da gerçekleşiyor.

Bazı hassas çocukların ürkebileceği detaylar var filmde. Henüz başlarda Aladdin’i kovalayan kılıçlı adamlar, kötü adam Cafer’in bazı sahneleri, bazı mistik canavarların göründüğü birkaç aksiyon sahnesi bunlardan bazıları.

“Aladdin” 7+ yaşlarından itibaren izlenebilecek, müziğiyle, hareketli hikayesi ve sempatik karakterleriyle hiç sıkmayan klasik bir Disney animasyonu. DVD’si çıkıştı ve iTunes’dan izleyebilirsiniz.  

Disney, tıpkı “Aslan Kral”da yaptığı gibi “Aladdin”i de 2019 yılında gerçek oyuncularla tekrar çekti.  


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  ***
Şiddet / Korku öğeleri  ***
Argo Kullanımı  
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -

 


Yorum Yap