ALFA VE OMEGA: EVE DÖNÜŞ MACERASI    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bayat bir romantizm kalıbıyla yürüyen hikayesi bazen sevimli ama genellikle tatsız bir film.

Tam 6 tane devam filmi yapılmış bir filmin çok iyi olmasını beklersiniz belki. Ama “Alfa ve Omega” sorunları olan bir animasyon.   

İki farklı kurt sürüsü arasında av paylaşımı konusunda bir rekabet vardır. Şefin kızı Kate alfalık eğitimi alan alımlı bir dişi kurttur. Arkadaşlarıyla aylaklık eden, neşeli ve tasasız genç kurt Humphrey ile ufak ufak kurlaşıyorlardır. Ancak anne ve babası onu aradaki sürtüşme bitsin diye rakip sürünün çekici prensi Garth ile evlendirmeyi düşünüyordur. Humphrey buna engel olmak için elinden geleni yapmaya çalışır.

Tam o sırada Kate ve Humphrey birtakım insanlar tarafından kendilerini evlerinden çok uzakta bir yerde bulurlar. Birlikte eve dönüş yolunu bulmaya çalışırlar.

“Alfa ve Omega”nın klişe bir romantizme yaslanan hikayesi zaman zaman bunun çocuk filmi olduğunu unutan bir kalem tarafından yazılmış gibi. Daha en başından itibaren cinsellik imaları yapan diyaloglar eşliğinde bir evlilik hikayesi anlatmaya soyunuyor film!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Alfa ve Omega”nın klişe bir romantizme yaslanan hikayesi zaman zaman bunun çocuk filmi olduğunu unutan bir kalem tarafından yazılmış gibi. Daha en başından itibaren cinsellik imaları yapan diyaloglar eşliğinde bir evlilik hikayesi anlatmaya soyunuyor film!

 ‘Ayışığı uluması’nda bir araya gelen kurtlar cinsel imalarla dolu sahnelerle çıkıyorlar karşımıza. Mesela Garth çok yakışıklıdır ama uluması ‘erkeksi’ değildir mesela! Kate onun ulumasını duyana kadar ona olumlu sinyaller gönderse de erkek gibi uluyamadığını gördüğü an uzaklaşmaya başlar! Doğrusu bu kadar yetişkin göndermelerin bu kadar küçük çocuklar için üretilmiş bir filmde bulunmasına gerçekten gerek yok. Kate’in annesi biraz ‘alfa’ bir kadını simgelesin diye önüne gelene “onun boğazını ısır”, “kuyruğunu koparıp ağzına tık” gibi direktifler veriyor mesela! Bu da pek hoş değil!

Kate ve Humphrey’nin evden uzakta yaşadığı kimi tehlikeli sahneler de küçük bazı hassas çocuklar için ürkütücü gelebilir. Özellikle ayıların genç çifte saldırdığı sahne bu çocuklar için endişe kaynağı olabilir. Animasyon tekniği olarak da üstün bir başarıdan söz etmek pek mümkün değil maalesef.

Kate oldukça güçlü bir dişi karakter. Ayrıca aşk ile yapılan evliliğin diğerlerinden daha güçlü olacağına inanıyor. Bu yüzden görev evliliği yapmaktan kaçınıp kalbinin sesini dinliyor. Humphrey de daha sorumlu bir erkek olmayı öğreniyor.

Film ülkemizde “Alfa ve Omega: Eve Dönüş Macerası” adıyla oynamış ve “Genel İzleyici” sınıfı almıştı. Netflix filme 7+ vermiş. Bizce de 7-8 yaşlarından küçükler için kafa karıştırıcı detaylar bulunmakta... Filmi Puhu TV ve YouTube’da izleyebilmek mümkün... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

DÖRT ÇOCUK VE KUM ELFİ   8 +

6.5 /10

Boşanmış bir anne ve boşanmış bir babanın birbirleriyle anlaşmaya çalışan çocuklarının fantastik öyküsü. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Andy De Emmony

Oyuncular: Andy De Emmony, Ashley Aufderheide, Matthew Goode, Paula Patton, Russell Brand, Michael Caine (ses)

KİM DEMİŞ KÖTÜYÜZ DİYE?   6 +

7.0 /10

Yaşı uygun çocukların aileleriyle birlikte eğlenerek izleyebilecekleri bir suç komedisi. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Pierre Perifel

Oyuncular: Sam Rockwell (ses), Marc Maron (ses), Awkwafina (ses), Craig Robinson (ses), Anthony Ramos (ses)

UZUN KIZ   13 +

6.5 /10

Ergen seyirciler için yapılmış, pozitif mesajlı bir romantik komedi. Devamı

Süre: 101 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Nzingha Stewart

Oyuncular: Ava Michelle, Griffin Gluck, Sabrina Carpenter, Paris Berelc, Luke Eisner, Steve Zahn

MUTLU CANAVAR AİLESİ 2   7 +

3.0 /10

Zaten sorunlu olan ilk filmden daha sorunlu bir devam filmine. Devamı

Süre: 103 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Holger Tappe

Oyuncular: Ethan Rouse (ses), Emily Watson (ses), Jason Isaacs (ses), Emily Carey (Ses), Nick Frost (ses)