ANGRY BIRDS FİLMİ 2    7+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk filmin kimi kusurları telafi edilmiş daha eğlenceli bir devam filmi.

2009’dan beri telefon ve tabletlerde oynanabilen popüler oyunu ilk kez 2016’da aynı adlı sinema filmiyle çıktı karşımıza (Angry Birds Film). Kısa süreli bölümlerden oluşan çizgi dizileriyle de popülerlikleri sürdürüldü.

İlk sinema filminde özellikle yetişkin seyirciyi de eğlendirmek adına çocuklara pek de uygun olmayan bazı espri ve göndermelere yer verilmişti. Özellikle de filmin kötü karakterleri olarak kullanılan yeşil domuzların popolu esprileri ve iyi karakterlerden birinin kendini patlatabilen bir kuş oluşu sorun yaratıyordu doğrusu!

İkinci film kızgın kuşlar ve yeşil domuzcukların yeni bir düşmana karşı ittifak yapmalarını anlatıyor. Bu yeni düşman, kuşların ve domuzların adasına el koymak isteyen, bir zamanlar kendi düğününde terkedilmenin acısını yaşayan büyük bir başka kuş Zeta’dır. İlk filmde yaptıklarıyla köyün kahramanı ilan edilen Red, domuz kral ve arkadaşlarıyla birlikte Zeta’yı bertaraf etmek için onun adasına doğru bir yolculuğa çıkar. Bu macera sırasında aşkla da tanışacak ve ekip çalışmasının önemini de kavrayacaktır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İlk filmde olduğu kadar olmasa da yine yetişkinlere göz kırpan ve küçük çocuklara yönelik mizah konusunda sıkıntı yaratabilecek bazı detaylar bulunmakta. Mesela Red ekibin zeki kızı Gümüş’le ilk tanıştığında ona şüpheyle yaklaşıyor ve solak olduğu için de ‘cadı olabilir’ diye düşünüyor! Çocuklar bu espriyi ciddiye almasa iyi olur. Kuşlar arasında ‘hızlı flört’ akşamlarının yapılması da büyükler için yapılan bir espri. Küçük çocukları pek de ilgilendirmiyor! Domuzcuk kralın gizli selfielerinin ortaya çıkması da gereksiz! 

Bu filmde “Buz Devri” filmlerindeki Scrat bölümleri gibi, ana karakterlerin hikayesiyle paralel ilerleyen üç yavru kuşun kendilerine ait bir macerası da bulunmakta. Bu sahnelerden birinde üç yavru kuş bir adada dev bir anne yılanla karşılaşıyor. Sonra da anne yılanı döverek derisinden, ayakkabı ve şapka yapmış olarak çıkıyorlar karşımıza!

“Angry Birds” oyun olarak belli oranda kızgınlık ve sertlik barındırabilir. Ancak iş hikaye anlatan filmlere dönüşünce biraz daha dikkatli ve hassas olmak gerekir. 80’lerin müzikleri eşliğinde gayet eğlenceli ve renkli bir animasyon olsa da yapılan esprilerin çocukların duygu dünyasında nerelere gittiğine dikkat etmek gerek. Bu anlamda kimi diyaloglarda da gereksizce sokak ağzı kullanılmakta.

Sonuç olarak Red yalnızlık korkusunu yenmeyi, başka arkadaşlarına güvenmeyi ve ekip çalışmasının önemini öğreniyor macerasının sonunda. İlk filmden daha eğlenceli olduğu kesin, ama hâlâ bazı pürüzlere sahip.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  ***


Yorum Yap