ANT-MAN    11+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

"Ant-Man" Marvel evreni içinde, çocuklara en çok hitap eden sempatik bir süper kahraman. 
İlk kez 1962 yılında çizgi roman sayfalarında “Yenilmezler” ekibine The Wasp adlı başka bir küçük ölçekli süper kahramanla birlikte katılan “Ant-Man”in macerası, Hank Pym adlı bir bilimadamının küçülebilir ve içindekini de küçültebilir bir üniforma icat etmesiyle başlar. Pym üniformayı ilk önce kendisi giyer, kız arkadaşı Janet da benzer bir üniformayla “The Wasp” olur. Ancak Janet’ın ölümünün ardından Pym, Ant-Man olmayı bırakır. Yıllar sonra üniformayı giymesi için usta bir hırsız olan Scott Lang’i bulur. Scott suç işlerini bırakıp ayrıldığı karısından olan kızına en azından iyi bir baba olmaya çalışmaktadır. Ancak suçlu geçmişi peşini bir türlü bırakmaz. Pym, iş bulmakta zorlanan Scott’ı bulur ve yeni “Ant-Man’i eğitmeye başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Ant-Man” diğer Marvel karakterlerinden farklı olarak komedi yanı daha ağır basan bir karakter. Zaten bu yüzden onu daha çok komedi filmlerinden tanıdığımız bir aktöre emanet etmişler. Paul Rudd filmin sevimli yüzünü hem senaryoya verdiği katkıyla hem de performansıyla güçlendiriyor. Nitekim hem Scott’ı bize tanıtan girizgahıyla hem de oyuncak trenlerin arasındaki final kapışmasıyla hayli eğlenceli sahneler izliyoruz. Ama filmin ikinci perdesi, yani orta kısmı her süper kahraman serisinin ilk filminde karşımıza çıkan kimi klişeleri barındırması sebebiyle biraz aksıyor. Scott’ın Pym ve çekici kızı Hope tarafından eğitildiği sahneler uzuyor ve her ne kadar eğlenceli hale getirilmeye çalışılsa da tempoyu bir miktar düşürüyor. Scott’ın kızıyla olan duygusal sahneleri tipik bir aile filmi klişesine saplanıyor büyük izleyiciler için.

Beyazperdede daha önce de küçülen kahramanlı filmler izlemiştik. “Ant-Man” bu anlamda birkaç sahneyle yeni bir şeyler deniyor. Scott’ın elbiseyi ilk giydiği sahne ve bütün o komik final sahnesi özellikle çok eğlenceli.

Çocuklar için Scott’ın suç dünyasından çıkıp herkese faydalı bir insan olmaya yönlenmesi gayet anlamlı gelecektir. Doktor Pym ile aralarında da bir parelelik var. Her ikisi de geçmişteki hatalarından pişmanlık duyan karakterler. Scott’ın küçük kızıyla kurduğu pozitif ilişki de kayda değer.

DİKKAT: Elbette bir bilim-kurgu süper kahraman filmine göre belli oranda şiddet sahnesi barındırmakta film. Ateşli silahlar kullanılıyor ve yaralanmalar ve bazı ‘soft’ sahnelerle betimlenen ölümler gerçekleşiyor.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  **
Şiddet / Korku öğesi ***
Argo Kullanımı  **
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  ***


Yorum Yap