ARABALAR 3    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

2006’da izlediğimiz ilk “Arabalar”ın üçüncü filminde hikayeyi “Rocky” filmlerine yaklaştırmışlar biraz. Özellikle de “Rocky III” ve sonrasındaki diğer devam filmlerine... Nasıl ki boksör Rocky yaşlandıkça, teknolojinin gücünü ve rüzgarını alan yeni kuşak boksörler ortaya çıkıp da Rocky’e bir yüzleşme yaşatıyorlarsa, “Arabalar 3”de de McQueen’in başına aynısı geliyor.

Jackson Storm adlı yeni nesil bir araba, her türlü teknolojik destekle çalıştırılmış olarak zorlu bir yarışın sonunda McQueen’i ekarte eder. Özgüvenini yitiren ve eski gücünün kalmadığını kabul etmeyen McQueen yeni sponsoru Sterling’in desteğiyle genç bir çalıştırıcıyla bir araya getirilir. Ama McQueen’in toparlanabilmesi için bu yeterli değildir. İlk filmde onun akıl hocası olan Doc Hudson’ın mirasına da ihtiyacı vardır. Belki de en aşağıdan başlayıp, azimle ve çok çalışarak tekrar bir yükseliş yaşaması gerekir.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslında doğru bir model üzerinden kuruluyor hikaye ancak çocuk izleyicilerin bu yaşlanma hikayesinden keyif alacakları konusunda kuşkuluyum açıkçası. Sevdikleri bir karakterin artık yaşlandığı gerçeğiyle yüzleşmesini izlemek ne derece eğlenceli olabilir ki? Hikaye böyle olunca mecburen filmin ritmi de ağırlaşıyor. Orta kısımda kendisini vahşi bir yarışın ortasında bulan McQueen ve genç çalıştırıcısı Cruz’un yaşadıkları eğlenceli elbet ama sonrasında film öyle bir ritm kaybediyor ki, böyle bir stratejiye nasıl onay verildiğini anlamak zor. Nitekim 7+ yaş sınıflandırması alan film, bu yaşın altındaki çocukların sıkılabileceği de bir film olmuş.

Gelgelelim Pixar’ın teknolojik anlamda karizması tavan yapmış durumda. Gördüğümüz bütün imajlar dolu dolu ve ihtişamlı bir detaycılıkla dolu.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar *
Şiddet / Korku öğeleri **
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  ***


Yorum Yap