ARI FİLMİ    7+

8.7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Güzel bir fikirden yola çıkılsa da odağını giderek kaybeden bir seyirlik.

Animasyon filmlerin neredeyse ortak bir mesajı vardır; ortada, belli kurallarla sınırlandırılmış, bir arada yaşayan bir topluluk bulunur. Hayvanat bahçesindeki hayvanlar, yemek artıklarıyla beslenen fareler, yerin altında sürekli çalışmak zorunda olan karıncalar, okyanuslara açılmaması gereken küçük balıklar vb... Ama içlerinden biri bu topluluğun dışındaki dünyayı merak eder ya da diğerlerinden farklı bir şeyler yaşamak, kendi kimliğini bulmak ister.
“Arı Filmi”nde de sürekli bal yapmaya programlanmış arı topluluğunda Barry adındaki bir arı, ömür boyu çalışmak yerine biraz da dış dünyayı gezmek ister. Buraya kadar bu ortak konuyu uygulayan film, Barry’nin bir kadına âşık olmasıyla yön değiştirir gibi yapıyor. Ama filmin asıl konusu bu da değil! Bir süre sonra yine tornistan yapıp bir isyan hikâyesine dönüşüveriyor. Barry canla başla çalışıp ürettikleri balı, insanlarla paylaşmak istemiyor ve insanlara dava açıyor!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Konudan konuya savrulan film, yer yer güzel espriler barındırıyor, ama bu dağınık yapısından dolayı izleyenlerini bir türlü kendisine bağlayamıyor. “Arı Filmi” sıkıcı bir film değil ama kalıcı da değil. Mahkeme sahnelerinde hikayeyi biraz zorlasa da 90 dakika boyunca dışarıyla bağlantınızı kesmeyi başarıyor. Bir yetişkin animasyonu değil ama çocuklara bir şeyler katacak pozitif mesajlarla yüklü bir film olduğunu da söyleyemiyoruz.

Çocuğunuz için de 7 yaşından sonra uygun olabilir. Yine de birkaç espriyi anlamakta zorlanacaktır. Baş karakter Barry’i orijinalinde ünlü komedyen Jerry Seinfeld, Türkçe versiyonunda da Cem Yılmaz seslendirmekte.

“Arı Filmi”, Netflix ve iTunes’dan izlenebilmekte.  * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: *
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap