ARKADAŞIMIN EVİ NEREDE?    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuk vicdanı ve adalet anlayışını en güzel anlatan filmlerden biri.

Filmin en başında bir ilkokul öğretmeni, sınıfındaki bir çocuğu ödevini defterine yapmadığı için azarlayıp ödev kağıdını yırtar. Öğretmenin bu hareketi Muhammed Nematzadeh adlı çocuğun çok içine oturur ve ağlamaya başlar. Öğretmenin çocukların defter tutma ve ödevlerini defterlerine yapma meselesine ne kadar önem verdiğini anlarız böylece. Öğretmen, Muhammed’i bir daha bunun olmaması için ciddi bir şekilde uyarır. 

Sonra hikayemizin kahramanı 8 yaşındaki Ahmet sıra arkadaşı Muhammed’in defterini yanlışlıkla kendi evine getirdiğini farkeder. Eğer bu defteri arkadaşına geri götürmezse çocuk onun yüzünden yine çok büyük azar işitecek ve hatta belki de okuldan uzaklaştırılacaktır. Ahmet bunun sorumluluğunu üzerinde hisseder ve defteri arkadaşının evine götürmek için yola çıkar. Ama komşu köydeki arkadaşının evini bilmiyordur ve sora sora bulmak zorundadır. Bu yolculuğun sonu bir sürprizle gelecektir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ahmet’in etrafındaki büyükler çocukların problemlerine karşı biraz duyarsızlardır. Çünkü kendi işleriyle çok meşguller. Herkes Ahmet’e kısa kısa öğütler vermektedir ama onun asıl sorununu çoğu duymamaktadır. Yine de Ahmet doğru bildiği şeyi yapmaktan vazgeçmez ve arkadaşına defterini vererek onu cezadan korumaya çalışır..

Usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi, Ahmet’i biraz melankolik ama oldukça inatçı bir karakter olarak tasarlamış. Ahmet büyüklerine başkaldırmıyor olsa da kendi doğrusundan da şaşmıyor. Yönetmenin Ahmet’in amacını bir ‘iyilik’ olarak değil yapılması gereken şey olarak kodlaması çok önemli. Ahmet kendisini sorumlu hissederek harekete geçer.

Bu yolculuk filminin ritmi biraz yavaş. Dolayısıyla filmlerde hızlı bir kurguya alışkın çocuklar için biraz zorlayıcı olabilir. Ama İran taşrasındaki yaşam ve farklı bir kültür çocuklara ilginç gelecektir. Çeşitli imkansızlıklar içinde yaşanılan günler, köy yolları, içinde masa olmayan köy evleri, çok öğrencili sınıflar ve çocuk Ahmet’in birtakım zorluklara rağmen amacına kendi bildiği yolla ulaşması... Çocuklar Ahmet'le empati kurup onu sevecektir. 

Filme 10+ vermemizin nedeni herhangi bir sert içerik değil. Ritminin çocuk sinemasının genel film temposunun dışında olması.. Algıları açık, dünya sinemasına alışkın daha küçük yaştaki çocuklarla birlikte de izlenebilir...

İran sinemasının çocuk kahramanlı en iyi filmlerinden biri olan “Arkadaşımın Evi Nerede?” internette çeşitli sayfalardan izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

IŞIĞIN BABASI   13 +

7.0 /10

Japonya’dan baba-oğul iletişimine farklı bir açıdan yaklaşan sempatik bir dizi. Devamı

Süre: 24 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Teruo Noguchi, Kiyoshi Yamamoto

Oyuncular: Yûdai Chiba, Ren Ôsugi, Mako Ishino, Fumika Baba

DAVID COPPERFIELD’IN ÇOK KİŞİSEL HİKAYESİ   10 +

7.0 /10

Klasik eserin farklı, dinamik ve daha neşeli bir uyarlaması denebilir. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Armando Iannucci

Oyuncular: Dev Patel, Hugh Laurie, Tilda Swinton , Peter Capaldi, Gwendoline Christie

COBRA KAI   13 +

7.5 /10

"The Karate Kid" filminin akıllıca projelendirilmiş devam dizisi ergen seyirciler için çok nitelikli bir yapım. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg

Oyuncular: Ralph Macchio, William Zabka, Mary Mouser, Tanner Buchanan, Martin Kove

UZAKLAR   10 +

7.5 /10

Çok yaratıcı, diyalogsuz, heyecanlı ve farklı bir animasyon film. Devamı

Süre: 75 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Gints Zilbalodis

Oyuncular: -