ARKADAŞIMIN EVİ NEREDE?    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuk vicdanı ve adalet anlayışını en güzel anlatan filmlerden biri.

Filmin en başında bir ilkokul öğretmeni, sınıfındaki bir çocuğu ödevini defterine yapmadığı için azarlayıp ödev kağıdını yırtar. Öğretmenin bu hareketi Muhammed Nematzadeh adlı çocuğun çok içine oturur ve ağlamaya başlar. Öğretmenin çocukların defter tutma ve ödevlerini defterlerine yapma meselesine ne kadar önem verdiğini anlarız böylece. Öğretmen, Muhammed’i bir daha bunun olmaması için ciddi bir şekilde uyarır. 

Sonra hikayemizin kahramanı 8 yaşındaki Ahmet sıra arkadaşı Muhammed’in defterini yanlışlıkla kendi evine getirdiğini farkeder. Eğer bu defteri arkadaşına geri götürmezse çocuk onun yüzünden yine çok büyük azar işitecek ve hatta belki de okuldan uzaklaştırılacaktır. Ahmet bunun sorumluluğunu üzerinde hisseder ve defteri arkadaşının evine götürmek için yola çıkar. Ama komşu köydeki arkadaşının evini bilmiyordur ve sora sora bulmak zorundadır. Bu yolculuğun sonu bir sürprizle gelecektir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ahmet’in etrafındaki büyükler çocukların problemlerine karşı biraz duyarsızlardır. Çünkü kendi işleriyle çok meşguller. Herkes Ahmet’e kısa kısa öğütler vermektedir ama onun asıl sorununu çoğu duymamaktadır. Yine de Ahmet doğru bildiği şeyi yapmaktan vazgeçmez ve arkadaşına defterini vererek onu cezadan korumaya çalışır..

Usta yönetmen Abbas Kiyarüstemi, Ahmet’i biraz melankolik ama oldukça inatçı bir karakter olarak tasarlamış. Ahmet büyüklerine başkaldırmıyor olsa da kendi doğrusundan da şaşmıyor. Yönetmenin Ahmet’in amacını bir ‘iyilik’ olarak değil yapılması gereken şey olarak kodlaması çok önemli. Ahmet kendisini sorumlu hissederek harekete geçer.

Bu yolculuk filminin ritmi biraz yavaş. Dolayısıyla filmlerde hızlı bir kurguya alışkın çocuklar için biraz zorlayıcı olabilir. Ama İran taşrasındaki yaşam ve farklı bir kültür çocuklara ilginç gelecektir. Çeşitli imkansızlıklar içinde yaşanılan günler, köy yolları, içinde masa olmayan köy evleri, çok öğrencili sınıflar ve çocuk Ahmet’in birtakım zorluklara rağmen amacına kendi bildiği yolla ulaşması... Çocuklar Ahmet'le empati kurup onu sevecektir. 

Filme 10+ vermemizin nedeni herhangi bir sert içerik değil. Ritminin çocuk sinemasının genel film temposunun dışında olması.. Algıları açık, dünya sinemasına alışkın daha küçük yaştaki çocuklarla birlikte de izlenebilir...

İran sinemasının çocuk kahramanlı en iyi filmlerinden biri olan “Arkadaşımın Evi Nerede?” internette çeşitli sayfalardan izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

SİHİR KAMPI   7 +

6.5 /10

Sevginin en büyük sihir olduğunu hatırlatan samimi bir hikaye. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Mark Waters

Oyuncular: Adam Devine, Jeffrey Tambor, Nathaniel Logan McIntyre, Gillian Jacobs, Isabella Crovetti

ACAYİPGİLLER   10 +

7.0 /10

Bazen hayli absürt (ve biraz da sivri) espriler de barındıran, eğlenceli bir animasyon dizisi. Devamı

Süre: 15 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Ethan Banville, James Rallison

Oyuncular: James Rallison (ses), Julian Gant (ses), Kimberly Brooks (ses), Harland Williams (ses), Emily Eiden (ses)

PİNOKYO (2022)   8 +

6.0 /10

Klasik hikayeye içinizi ısıtacak bir müzikal uyarlaması. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Joseph Gordon-Levitt (ses), Cynthia Erivo, Angus Wright, Luke Evans

I AM GROOT   6 +

7.0 /10

Marvel evreninin en farklı karakterlerinden biri olan Groot’un kısa filmleri küçük izleyiciler için yapılmış. Devamı

Süre: 5 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Kirsten Lepore

Oyuncular: Vin Diesel (ses), Fred Tatasciore (ses)