ASFALTIN KRALLARI    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Risk almanın, doğru zamanlamanın başarıdaki yerini iyi yazılmış bir senaryo ve heyecanlı yarış sahneleriyle anlatıyor.

1960’lar. 2. Dünya Savaşı sırasında da aktif üretimler yapmış, Amerikan sanayisinin önemli şirketlerinden biri olan Ford’un ürettiği arabalar güvenilir aile arabaları olarak bilinmekte ancak genç ve yeni nesilin tercihi olmamaktadır. Şirket yöneticilerinden biri Avrupa’da İtalyan araba devi Ferrari’nin temsil ettiği, el yapımı, hızlı ve şık arabalar yapmanın zamanının geldiğini başkan II. Henry Ford’a anlatmaya çalışır. Hedef Fransa’da yapılan ve 24 saat süren ünlü Le Mans yarışına Ford markasıyla girecek hızlı bir yarış arabası yaptırmak ve onu kullanacak iyi pilotlar bulmaktır.

Daha önce Le Mans yarışını kazanan tek Amerikalı yarışçı Carroll Shelby ve ekibiyle anlaşılır. Shelby mühendis takımıyla Ford’un en hızlı yarış arabasını yapmaya başlar. Ekibinin en güvendiği adamı Ken Miles’ın da pilot sürücü olmasında ısrarcıdır. Miles ekip çalışması için çok uygun bir isim değildir ilk bakışta. İşini çok iyi bilse de dik kafalı ve zaman zaman öfkesine hakim olamayan bir yapıdadır. Shelby, Ford’un yöneticilerinin hiç istemediği arkadaşını sonuna kadar destekler. Başarısından emin olduğu için onun için de riske girer.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Araba yarışlarına ilgi duymayanların bile ilgisiz kalamayacağı sağlam kurulmuş bir dramatik yapısı var filmin. Pozitif mesajları da güçlü bir şekilde anlatılmakta. Shelby ve Miles arasındaki arkadaşlık ilişkisi dalgalı ama dürüstlük üzerine kurulu. Shelby’nin risk alma konusundaki becerisi, cüretkarlığı ve tutarlılığı en belirgin özellikleri. Miles’ın ailesine olan düşkünlüğü özellikle de oğluyla kurduğu ilişki de güzel bir baba-oğul ilişikisi sunuyor bize. Miles, oğlunun yarış tutkusunu ve kendisine olan hayranlığına sevgiyle karşılık veriyor ve onu yanından ayırmıyor. Kendisi de takım çalışması konusundaki sıkıntısını törpülemeyi başarıyor film ilerledikçe. Karısına bağlı ve ona olan sevgisini göstermekten de hiç geri durmuyor.

Bilgine ve ekibine güvenmek, kararlarının arkasında durmak ve güç sahibi insanlara bilgi ve cesaretini kabul ettirmek konusunda örnek bir film “Asfaltın Kralları”.

Ülkemizde 6+ 10A alan filmin 12+ çocuklarla birlikte izlenmesi daha öğretici olacaktır. Heyecanlı yarış sahnelerinde bol bol araba kazası görüntüleri, karakterlerin tehlikeyle yüzleştiği durumlar, alkol ve sigara kullanımları, zaman zaman diyaloglarda görülen argo kelimeler de yer almakta. Ama çocukları rahatsız edecek şiddette ve müstehcen denilebilecek görüntüler bulunmamakta. * Burak Göral


Pozitif Mesajlar: ***
Flörtöz Durumlar: *
Şiddet/ Korku ögeleri: **
Argo Kullanımı: **
Alkol-Sigara kullanımı: **
Oyuncak Araba isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap

ŞAMPİYONLAR   8 +

7.5 /10

Anlamlı ve eğlenceli hikayesiyle son derece renkli bir aile filmi. Devamı

Süre: 124 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Javier Fesser

Oyuncular: Javier Gutiérrez, Athenea Mata, Juan Margallo , Jesús Vidal, Luisa Gavasa

COBRA KAI   13 +

7.5 /10

"The Karate Kid" filminin akıllıca projelendirilmiş devam dizisi ergen seyirciler için çok nitelikli bir yapım. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg

Oyuncular: Ralph Macchio, William Zabka, Mary Mouser, Tanner Buchanan, Martin Kove

TÜM ENGELLERİ AŞMAK 2   6 +

6.0 /10

İlk filmin çok gerisinde kalan bir dans-jimnastik filmi. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Jeff Deverett

Oyuncular: Logan Edra, Sydney Cope, Braedyn Bruner, Billie D. Merritt

THE SHORT GAME   8 +

8.4 /10

7-8 yaşlarındaki küçük golf oyuncularının ilham verici ve eğlenceli hikayeleri hepinizi çok etkileyecek. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Josh Greenbaum

Oyuncular: Amari Avery, Jed Dy, Allan Kournikova , Alexa Pano, Sky Sudberry