ASLAN KRAL (1994)    6+

9.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sorumluluktan kaçmamanın önemini anlatan en güçlü animasyon. 

Aslan Kral, William Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden Hamlet ve III. Richard’ın karışımı gibidir. Ormanların kralı olan Aslan Mufasa, onun tahtında gözü olan hain kardeşi Scar tarafından kurulan bir pusunun kurbanı olur. Mufasa’nın oğlu Simba da ölümden son anda kaçarak kurtulur ve sürgünde büyümek zorunda kalır. Sürgünde edindiği dostları Pumbaa ve Timon ona ‘hakuna matata’ felsefesini öğretecektir. Kenya ve Zanzibar’da çok kullanılan bir deyim olan ‘hakuna matata’, aslında ‘takma kafana’ hatta günümüzde dillere pelesenk olmuş ‘sıkıntı yok’ gibi bir şey... Hiçbir sorunu fazla kafaya takmamak anlamında kullanılan biraz ‘nihilizm’i özetleyen bir felsefe...

Ara sıra babasını hatırlayıp üzülse de Simba’nın günleri böyle parti havasında geçerken çocukluk arkadaşı Nala onu bulur ve amcası Scar’ın yönetimindeki ormanın halini ona anlatır, ondan bir şeyler yapmasını ister. Simba’nın dönüşü tabii ki muhteşem olacaktır!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslan Kral’ın gücü, Shakespeare’in Hamlet’indeki gibi güçlü hikâyesinde ve animasyon sineması içinde örnek gösterilebilecek kadar iyi yaratılmış karakterlerindedir. Tabii ki film için yapılmış güzel, melodik ve güçlü şarkıları da unutmamak gerek.

Aslında Simba’nın babası Mufasa’nın öldüğü sahne acı verici ve biraz da ürkütücü. Finalde görünen sırtlanlar da bazı hassas çocukları biraz korkutabilir. Bu sahnelerde onları teskin etmek gerekebilir. Ama Bambi’de bile böyle üzücü sahneler vardır ve çocukları hayatın acı ve acıklı kısımlarından soyutlayarak büyütmek pek doğru bir yaklaşım da sayılmaz. Filmin erdemleri üzerine dikkat çekmek en doğrusu. Özellikle de Simba’nın sorumluluklarını hatırlayıp, sorunlardan kaçmak yerine üzerine gitmeyi öğrenmesi çocuklara uygun bir dille anlatılmalı. Hayatın her zaman ‘hakuna matata’ olmadığını konuşmalı ve bunu anlamasını sağlamalıyız.

Filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. iTunes’dan da izlenebilmekte. 


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

ULTRAMAN RISING   10 +

7.5 /10

Japon tarzı ‘süper kahraman canavarlara karşı’ hikayesinden hayat dersleri. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Shannon Tindle

Oyuncular: Christopher Sean (ses), Tamlyn Tomita (ses), Gedde Watanabe (ses), Keone Young (ses)

BAY KLEKS’İN AKADEMİSİ   10 +

4.0 /10

Polonya usulü bir Harry Potter taklidi. Devamı

Süre: 130 dk. Yapım Yılı: 2024

Yönetmen: Maciej Kawulski

Oyuncular: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Sebastian Stankiewicz, Agnieszka Grochowska

ÖFKELİ PATİLER: HANK EFSANESİ   10 +

7.0 /10

Kediler şehrinde samuray olmaya çalışan bir köpeğin macerası. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Chris Bailey, Rob Minkoff, Mark Koetsier

Oyuncular: Michael Cera (ses), Samuel L. Jackson (ses), Ricky Gervais (ses), Mel Brooks (ses), Kylie Kuioka (ses), Michelle Yeoh (ses)

ŞEMPANZE   7 +

7.0 /10

Bir yavru şempanzenin dokunaklı ve samimi büyüme hikayesi Afrika’da büyük bir yağmur ormanında yaşayan Oscar adlı bir yavru şempanzenin büyüme hikayesini izliyoruz bu duygusal belgeselde. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Alastair Fothergill, Mark Linfield

Oyuncular: Tim Allen (anlatıcı)