ASLAN KRAL (1994)    6+

9.2 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sorumluluktan kaçmamanın önemini anlatan en güçlü animasyon. 

Aslan Kral, William Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden Hamlet ve III. Richard’ın karışımı gibidir. Ormanların kralı olan Aslan Mufasa, onun tahtında gözü olan hain kardeşi Scar tarafından kurulan bir pusunun kurbanı olur. Mufasa’nın oğlu Simba da ölümden son anda kaçarak kurtulur ve sürgünde büyümek zorunda kalır. Sürgünde edindiği dostları Pumbaa ve Timon ona ‘hakuna matata’ felsefesini öğretecektir. Kenya ve Zanzibar’da çok kullanılan bir deyim olan ‘hakuna matata’, aslında ‘takma kafana’ hatta günümüzde dillere pelesenk olmuş ‘sıkıntı yok’ gibi bir şey... Hiçbir sorunu fazla kafaya takmamak anlamında kullanılan biraz ‘nihilizm’i özetleyen bir felsefe...

Ara sıra babasını hatırlayıp üzülse de Simba’nın günleri böyle parti havasında geçerken çocukluk arkadaşı Nala onu bulur ve amcası Scar’ın yönetimindeki ormanın halini ona anlatır, ondan bir şeyler yapmasını ister. Simba’nın dönüşü tabii ki muhteşem olacaktır!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Aslan Kral’ın gücü, Shakespeare’in Hamlet’indeki gibi güçlü hikâyesinde ve animasyon sineması içinde örnek gösterilebilecek kadar iyi yaratılmış karakterlerindedir. Tabii ki film için yapılmış güzel, melodik ve güçlü şarkıları da unutmamak gerek.

Aslında Simba’nın babası Mufasa’nın öldüğü sahne acı verici ve biraz da ürkütücü. Finalde görünen sırtlanlar da bazı hassas çocukları biraz korkutabilir. Bu sahnelerde onları teskin etmek gerekebilir. Ama Bambi’de bile böyle üzücü sahneler vardır ve çocukları hayatın acı ve acıklı kısımlarından soyutlayarak büyütmek pek doğru bir yaklaşım da sayılmaz. Filmin erdemleri üzerine dikkat çekmek en doğrusu. Özellikle de Simba’nın sorumluluklarını hatırlayıp, sorunlardan kaçmak yerine üzerine gitmeyi öğrenmesi çocuklara uygun bir dille anlatılmalı. Hayatın her zaman ‘hakuna matata’ olmadığını konuşmalı ve bunu anlamasını sağlamalıyız.

Filmin DVD’si ülkemizde çıkmıştı. iTunes’dan da izlenebilmekte. 


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  *
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

TAVŞAN SAMURAY   9 +

7.5 /10

Sabırlı olmayı, dayanışmayı ve eğitim almanın önemini anlatan eğlenceli bir animasyon dizi. Devamı

Süre: 25 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Candie Langdale, Alfred Gimeno

Oyuncular: Darren Barnet (ses), Aleks Le (ses), Mallory Low (ses), Keone Young (ses), Shelby Rabara (ses)

GİZEMLİ VAKALAR   4 +

7.5 /10

Okul öncesi çocuklar için hayvanlar aleminde geçen heyecanlı dedektif hikayeleri. Devamı

Süre: 28 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Gabe Pulliam

Oyuncular: Joseph Balderrama (ses), Kerry Shale (ses), Teresa Gallagher (ses), Jules de Jongh (ses), Rob Rackstraw (ses)

LITTLE GREY FERGIE: COUNTRY FUN   5 +

6.5 /10

Köy hayatı, doğa ve çocuksu bir traktörle kurulan arkadaşlık. Devamı

Süre: 78 dk. Yapım Yılı: 2016

Yönetmen: Peder Hamdahl Næss

Oyuncular: Elias Søvold-Simonsen, Stein Winge, Jeppe Beck Laursen, Dagny Backer Johnsen

NEŞELİ KANATLAR: BÜYÜK GÖÇ   6 +

6.5 /10

Pozitif mesajları olan sevimli bir animasyon ama bazı sahnelerine dikkat etmek gerek. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2018

Yönetmen: Christopher Jenkins

Oyuncular: Zendaya (ses), Jim Gaffigan (ses), Lance Lim (ses), Natasha Leggero (ses), Carl Reiner (ses), Stephen Fry (ses)