BABAM SÖZ VERDİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli, komik ve en sevilen yılbaşı filmlerinden biri, ama bazı sahnelerine dikkat etmeli.

Sürekli işleriyle meşgul olan ve müşterilerini ailesinden daha çok önemseyen Howard, özellikle oğlunun en önemli anlarında bir türlü yanında bulunamıyordur. Bunun üzerine Howard, Noel’in yaklaşmasını fırsat bilip oğlunun çok istediği Turbo Adam oyuncağını almaya niyetlenir. Ancak Howard’ın iki sorunu vardır: Birincisi, oğlunun istediği oyuncak o kadar çok popüler hale gelmiştir ki neredeyse hiçbir dükkanda kalmamıştır. İkincisi ise Howard dışında o oyuncağı bulup almayı çok isteyen başka bir inatçı baba daha vardır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ülkemizde de 90’lı yıllarda “Babam Söz Verdi” adıyla vizyona giren film, genellikle aksiyon filmlerinde görmeye alıştığımız Arnold Schwarzenegger’ın komedi performansıyla çok beğenilip sevilmişti. Çünkü tüm film boyunca Howard’ın ve diğer birçok ebeveynin büyük şehirde sadece bir oyuncak için komik durumlara düşmesi, birbirlerini ezmeleri gerçekten de komik anlar barındırırken, bu sahnelerin üzerinden çok iyi de bir tüketim kültürü eleştirisi yapıyordu. Hatta oyuncağı bir kenara bırakıp yerine yeni çıkmış bir telefonu hikayeye eklediğinizde, hiçbir değişiklik olmaması bunu kanıtlar nitelikte. Aynı zamanda medyanın ve markalaların insanları bu kadar abartılı şekilde de olsa kışkırtması, her Kasım ayında indirim çılgınlığının günü olan ‘’Black Friday’’ ya da bizdeki adlarıyla ‘’Efsane Cuma’’da gördüğümüz manzaraları hatırlatıyor.

Filmden sonra; bu kadar çok satın almak, tükettikçe daha da tüketmek ve Turbo Adam üzerinden gerçekle hayalin ayırt edilmesi gibi önemli konuları da ailecek konuşabilirsiniz aslında. Bunun dışında filmin son sahnelerinde Jamie’nin Turbo Adam kostümündeki babasını gerçek kahraman olarak görmesi, herkesin ulaşmaya çalıştığı oyuncağı diğer babaya vermesi de aile ve baba sevgisine dair güzel mesajlar barındırıyor.

Ancak böylesine eğlenceli bir filmde, üzerinde tek tek duramayacağımız kadar dövüş ve yıkım sahneleri bolca mevcut. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Schwarzenegger aksiyon filmlerinin meşhur bir yıldızı olduğu için bu yönünü filmde epey bir kullanmışlar. Bazen başka insanlarla, bazen Noel babalarla(!) bazen de bir ren geyiğiyle (!) kavga ettiği sahnelerde dikkatli olmakta fayda var. Özellikle ren geyiğinin Howard’ı kovaladığı sahnelerde bazı hassas çocuklar korkabilir. Ayrıca film, popüler bir TV şovunun ana karakterinin oyuncağına odaklı olduğu için, çocuğunuz da izlediği bir çizgi film ya da serideki favori karakterinin figürünü ya da oyuncağını isteyebilir.

Bekar komşu Ted’in, Howard’ın eşini ayartmaya çalışması ya da Howard ve rakip babanın bir yerde oturup içki içtiği sahnelere de dikkat diyoruz. Hatta hayal gibi gösterilip, kısa süreli olsa da Howard’ın oğlu Jamie de bir sahnede içki içiyor(!). * Furkan Erkan 

 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Hediye isteme potansiyeli: **

 


Yorum Yap