BABAMIN PENGUENLERİ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli bir Jim Carrey komedisi ama bazı küçük yetişkin detaylar var.

Jim Carrey’nin bir dönem sıkça rol aldığı aile komedilerinden biri olan “Babamın Penguenleri”, ünlü bir çocuk kitabından uyarlanmış. Carrey filmde eşinden boşanmış, kendisini kariyerine vermiş, renksiz bir hayat yaşayan Tom Popper’ı canlandırıyor. Zaman zaman iki çocuğuyla vakit geçirse de en büyük amacı köklü eski bir lokantayı alıp, her şeyini bozarak yenilemek. Bir gün babasından kendisine altı penguenin miras kaldığını öğrenir. Penguenler evine postalanmıştır. Tom onlardan kurtulmaya çalışırken ziyarete gelen çocukları onlara bayılır. Tom penguenleri hayvanat bahçesine göndermeyi düşünürken bir süreliğine evini onların da rahat yaşayabileceği bir kış parkına çevirmeye karar verir.
Etrafında penguenlerle yaşamaya başlayan Popper, çocuklarına daha yakın oldukça eski eşiyle de tekrar barışma noktasına gelir ama bu sefer de işlerinde birtakım karışıklar baş gösterir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Benzeri her aile komedisinde olduğu gibi ana kahramanın ailesinin değerini anlamasını, çocuklarıyla daha çok zaman geçirmenin güzelliğini keşfeden bir baba karakterini izliyoruz “Babamın Penguenleri”nde. Tom’un aklının başına gelmesine bu tatlı penguenler neden oluyor. Penguenler ona iyi geliyor, hem özel hayatında hem de iş hayatında kaybettiği bazı insani duyguları tekrar hatırlıyorlar ona.

Jim Carrey’nin harekete dayalı komedisi sık sık Chaplin filmlerine yapılan göndermelerle eşdeşleştiriliyor. Belki çocuklar bu sahneler sayesinde Charlie Chaplin komedilerine de ilgi duyarlar. Film ailece geçirilen zamanların ne kadar değerli olduğuna dikkat çekerken, iyi ve vicdanlı bir insan olmanın önce hayvanları sevmekle ve sevdiklerinle yakın olmakla başladığını hatırlatıyor.

Elbette her Jm Carrey komedisinde olduğu gibi fiziksel komedi unsurları ağırlıkta. Ama şiddetli düşmeler, vurmalar pek yok.

Tom ergenliğe adım atan kızıyla okuldaki flört meselesini çok hafif bir tonda konuşuyor haberiniz olsun... Tom’un eski karısının yeni bir erkek arkadaşı var, bu detaya da hazırlıklı olun. Yani yapımcılar biraz ebeveynlerin de eğlencesine çalışmış...

Film ükemizde “genel izleyici” sınıfıyla vizyona çıkmıştı. Ama bizce yetişkinlerle ilgili bazı konuşulanları küçük çocuklar anlayamaz. Dsmartgo, iTunes ve Google Play’den izlenebiliyor. * Burak Göral  


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: -
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

PATRON BEBEK 2: AİLE ŞİRKETİ   7 +

5.5 /10

İlk filmdeki gibi aile ve kardeşlik mesajları verirken yine bazı sivri manevralar yapılmış. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Alec Baldwin (ses), James Marsden (ses), Amy Sedaris (ses), Ariana Greenblatt (ses), Jeff Goldblum (ses)

CAMGÖZ   7 +

6.5 /10

Hayli dinamik, hızlı ve daha çok eğlence odaklı bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jacinth Tan

Oyuncular: Liam Mitchell (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kari Wahlgren (ses), Aly Mawji (ses), Liz Burnette (ses)

LUKA   6 +

7.5 /10

İnsanın içini ısıtan bir özgüven kazanma ve arkadaşlık hikayesi. Devamı

Süre: 71 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Enrico Casarosa

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Jack Dylan Grazer (ses), Emma Berman (ses), Maya Rudolph (ses)