BALTO    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

1990’ların sevilen animasyon filmlerinden biri olan “Balto”, kahraman bir köpeğin gerçek hikayesini anlatıyor.

1920’lerde Alaska’da özellikle çocukların ölümüne sebep olan dizanteri salgını sırasında bir kasabadaki çocuklara ilaç yetiştirmeye çalışan bir adamın kızağını çeken köpekler fırtınalı havada kaybolurlar. Safkan bir köpek olmadığı için diğer köpekler tarafından dışlanan Balto en başta biraz da aşık olduğu dişiyi etkilemek için ama sonra çocuklara gerçekten üzüldüğü ve yardım etmek istediği için bu tehlikeli maceraya atılacaktır.

Kaybolan köpeklerin lideri Steele, Balto’dan nefret ediyordur ve sürekli onunla uğraşıyordur aslında. Yine de Balto onu, diğer köpekleri ve ilaçları bulmak için canını tehlikeye atar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Balto” ailece izlenebilecek heyecanlı ve anlamlı bir animasyon. Elbette ana kahramanının çocuklara ilaç yetiştirmek için harekete geçmesi, cesaret gerektiren pek çok durumu göze alması önemli. “Balto” fedakarlık, sorumluluk alma, cesaret gösterme, doğruluktan yana olmak gibi pek çok pozitif mesajı içinde taşıyan duygusal bir hikayeye sahip.

Film boyunca Balto sık sık ölüm tehlikesi yaşamakta. Uçurumlardan yuvarlanan ya da birbirleriyle kavga eden köpeklerin görünmesinin yanısıra biraz fazla büyük ve korkutucu çizilmiş olan bir ayının saldırdığı sahne de hassas küçük çocukları biraz ürkütebilir.

Balto dişi köpek Jenna’ya ilgi duyuyor ve onu etkilemeye çalışıyor. Jenna da ona karşı boş değil. Küçük zararsız kurlaşmalar var ikili arasında.

Balto’nun arkadaşı olan kazın başına da komedi öğesi olarak bazı küçük çizgi film şiddeti içeren olaylar geliyor. Bir de hastalığın ciddiyetini, yani tehlikenin büyüklüğünü göstermek açısından bir sahnede Balto, kurtarılamayan çocuklar için hazırlanan küçük tabutları görüyor.

Sonraki yıllarda devam filmleri de çekildi ama en iyisi bu ilk filmdi elbette. Zamanında birçok ülkede sinemalarda ‘Genel İzleyici” sınıflandırması almıştı. 6-7 yaşlar için uygun olabilir. Netflix 7+ vermiş.  

Netflix, Google Play ve iTunes’dan izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap