BAY MORRIS LESSMORE'UN UÇAN KİTAPLARI    4+

9.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

2011 yapımı Oscar ödüllü bu nefis kısa animasyon hayatını kitaplara adayan bir adamın hikayesini anlatır. 

Tüm dünyada çok satan ve klasik olmuş 50 çocuk kitabınının yazarı ve çizeri olan William Joyce’un ünlü eserinin bu filmleştirilmiş hali 15 dakikalık keyifli ve melankolik bir yolculuğa çıkarıyor izleyenleri. Diyalogsuz olduğu için okul öncesi çocukların da rahatlıkla izleyebileceği faydalı bir film.

Dünyanın en bilinen ve sevilen hikayelerinden biri olan “Oz Büyücüsü” ile kitaplara duyulan sevgiden esinlenilmiş, hayatlarını kitaplara adayan insanlar ve onlara bu iyiliğin karşılığını veren kitaplar hakkında nefis bir hikayesi var filmin.

Morris Lessmore adlı genç adam bir otel odasının balkonunda kitaplarıyla birlikte oturmuş günlüğüne yazarken sert bir fırtına başlar. Bu fırtına giderek bir kasırgaya dönüşür. Kasırga öyle güçlüdür ki kitaplardaki kelimeleri bile dağıtır. Morris artık tüm renklerini kaybetmiş siyah beyaz kasabanın yıkıntıları arasında dolaşırken havada kitaplarla birlikte uçan rengarenk bir kız görür. Kız Morris’e bir kitap hediye edince Morris tekrar renklenir ve yolu sihirli bir kütüphaneye düşer. Morris bu kütüphanedeki binlerce kitapla zaman geçirecek, hatta örselenmiş olan kitapları ameliyat edecek ve başka bir sürü ‘siyah-beyazlaşmış’ insanı da güzel kitaplarla buluşturup onları renklendirecektir. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Elbette film tebessüm ettirmeyi de ihmal etmeyen hüzünlü bir hikaye anlatıyor olsa da asıl derdi yoğun kitap sevgisini, kitap paylaşımının güzelliğini vurgulamak: Kitaplar hayatınızı değiştirip renklendirebilir. Morris’in kitaplara olan sevgiyle yaklaşımı pek çok çocuk için ilham kaynağı olabilir. 

Filmi 4+ yaşlarındaki çocuklarınız için Youtube’da bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sitenin arama çubuğuna filmin adını, yani “The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore”u yazmanız.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar -

Şiddet / Korku öğesi *
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap