BEAT BUGS    4+

8 /10
1 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Beatles şarkıları eşliğinde okul öncesi çocuklara sevimli, tatlı hikayeler...

Bir evin büyük bahçesinde yaşayan beş tatlı mı tatlı çocuk böcek “Beat Bugs” adlı çizgi dizinin ana kahramanlarını oluşturuyorlar. Bu Avustralya – Kanada ortak yapımı çizgi dizide herbiri farklı kişilik özelliklerine sahip sevimli kahramanlar arkadaşlık, paylaşım, birlikte çalışma ve sorun çözme gibi temalarla oluşturulmuş çeşitli maceralar yaşıyorlar. Ama “Beat Bugs”ın en önemli özelliği bu sempatik, çocuk dostu hikayeleri değil. Her macera ünlü rock grubu Beatles’ın bir şarkısının ismini taşıyor ve o şarkı o maceranın tema müziğini oluşturuyor. Yani “Beat Bugs” her bölümde bir Beatles şarkısının seslendirildiği bir müzikal aynı zamanda. Hatta bu şarkıları söylemeleri için Pink, Sia, Robbie Williams, Rod Stewart gibi şarkıcılar da sesleriyle konuk olmuşlar bazı bölümlerde.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Kahramanların sevimliliğiyle Beatles’ın dinler dinlemez akılda kalan güzel melodili şarkıları birleşince ortaya çok tatlı bir karışım çıkmış doğrusu. Mesela ilk bölüm grubun “Help” şarkısıyla heyecanlı bir açılış yapıyor seriye. Sonraki bölümlerde grubun “Hey Jude”, “Blackbird”, “Michelle”, “Yesterday” gibi oldukça sevilen şarkıları da nazik hikayeler eşliğinde karşınıza çıkıyor.

Çocuklar bu diziyi izlerken hem müzik zevklerini geliştiriyorlar hem de yardımlaşma, arkadaşlık, gündelik sorunlara karşı pratik çözümler geliştirebilmek gibi konularda bilgileniyorlar. Hikayeler çok nazik şekillerde anlatılıyor, kahramanların korktuğu anlar var ama grafik olarak korkutucu detaylar yok. Bazı bölümler de inanılmaz yaratıcı fikirler barındırıyorlar. Bunda Beatles şarkılarının yarattığı duyguların da payı var elbette.

Netflix yapımı dizinin üç sezonunun bütün bölümleri türkçe dublaj seçeneğiyle Netflix’ten izlenebiliyor. Şarkılar türkçeleştirilmemiş, ama yine de çocuklarınız çok keyif alacaklardır bu bölümlerden de.

Dizinin özünü tam kavrayabilmeleri için çocukların 4+ yaşlarında olması yeterli.  


Pozitif Mesajlar  *****
Flörtöz Durumlar 
Şiddet / Korku öğeleri  -
Argo Kullanımı  -
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap

İpek Serpil

28 Haziran 2019 Cuma

Mükemmel bir dizi bu. müzikler harika. küçük çocuğu olanlara tavsiye ederim...