BEBEK BAKICISININ CANAVAR AVLAMA REHBERİ    10+

9.5 /10
2 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bazı korkutucu detay ve fantastik olayların olduğu korku-komedi filmi.

Popüler bir çocuk romanından uyarlanan Netflix yapımı film, çocuklar için tasarlanmış bir korku komedi filmi aslında. Üstelik arkasında güçlü bir yaratıcı ekip var. Ama maalesef kimi dengesiz durumlar ve korku dozunun bir parça kaçtığı detaylar mevcut.

Kelly son derece zeki, matematiğe karşı yetenekli ama bu özellikleri yüzünden de okulda sosyal çevresi pek olmayan lise öğrencisi bir kız. Hoşlandığı çocukla bir türlü konuşacak cesareti bulamamaktadır ve okulun popüler kızlarının ona ‘canavar kız’ diye lakap takmasına da engel olamamıştır.

Cadılar Bayramı gecesi okul arkadaşlarıın büyük partisine gitmek yerine kendisine önerilen çocuk bakıcılığı işini kabul eder. Bakacağı çocuk Jacob uykusuzluk sorunu olan, hayal dünyası çok geniş ve her gece korkunç canavarların odasına geldiğini düşünen bir çocuktur. Tabi ki de kimse ona inanmıyordur. Ancak Kelly o gece bunun kanıtlarını görmekle kalmayıp Jacob’ın Toadie adlı garip yaratıklar tarafından kaçırılmasıyla başlayan heyecan dolu bir gece yaşayacaktır. Toadi’leri yönlendiren ve dünyayı kabus ordusuyla ele geçirmeyi planlayan kişi, Kelly’nin çocukken de karşı karşıya kaldığı Grand Guignol adlı kötü bir adamdır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Bebek Bakıcısının Canavar Avlama Rehberi” çocuklara korkularıyla yüzleşmelerini, cesur olmalarını, zekalarını ve yeteneklerini boş ama popüler insanlara rağmen saklamamaları gerektiğini korku ve fantastik öğelerle anlatmayı seçen bir hikaye.

Ancak 7+ sınıfı almış bir filme göre daha en başından itibaren karanlık bir atmosfer, sık sık koltuktan zıplatmayı hedefleyen ani korku hamleleri çıkıyor karşımıza. Filmin ortalarında hikayeye giren gölge canavarı pek görünmese de hayli korkutucu bir etki bırakıyor. Diyaloglarda “salak”, “ezik” gibi kelimeler sıkça duyuluyor. Ayrıca Türkçe dublajda çocukların partide içtikleri içeceği, alkolden bahsedilmediği halde “içki” diye çevirmişler! Küçük çocukların ürkeceği bolca kötü karakter, ölüm tehlikeleri, tehditler, büyüler, ani korku efektleri ve fantastik şiddet sahnesi bulunmakta.

Kelly’e yardıma gelen Liz adlı başka bir bakıcı kız bir bebek bakıcısı organizasyonunu tanıtıyor bize. Bu organizasyon meğer tarihteki pek çok ünlü kadının da dahil olduğu ve dünyayı canavarlardan koruyan bir yapıymış. Kelly de bu gruba giriş yapıyor bu ilk filmiyle. Devamının gelip gelmeyeceğini göreceğiz.

Netflix filme 7+ verse de 10-11 yaştaki çocuklarla birlikte izlenebilecek bir fantastik macera. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap

AYŞE

25 Ekim 2020 Pazar

9 yasindaki kızımla izlemeye başladık ama bitiremedik. 7 yazdigi için içeriginin bu denli ürkütücü olduğunu hiç tahmin etmemistim.1 haftadır tek başına uyanıyor.

AYŞE

25 Ekim 2020 Pazar

9 yasindaki kızımla izlemeye başladık ama bitiremedik. 7 yazdigi için içeriginin bu denli ürkütücü olduğunu hiç tahmin etmemistim.1 haftadır tek başına uyuyamıyor.

HAYALLER DİYARI   9 +

7.5 /10

Aksiyonu bol, fantastik macera filminde bazı şiddetli ve karanlık sahneler mevcut. Devamı

Süre: 117 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Jason Momoa, Marlow Barkley, Chris O'Dowd, Kyle Chandler, Weruche Opia

BABAMIN EJDERHASI   6 +

7.5 /10

Ünlü bir çocuk kitabından uyarlanan sevimli ve çok pozitif bir animasyon. Devamı

Süre: 100 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Nora Twomey

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Gaten Matarazzo (ses), Dianne Wiest (ses), Ian McShane (ses), Alan Cumming (ses)

AYA SİHİRLİ YOLCULUK   6 +

6.5 /10

Cesaret ve hayal kurmak üzerine bir uzay masalı. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Ali Samadi Ahadi

Oyuncular: Jacob Banigan (ses), Stephan Benson (ses), David Daria (ses), Lilian Gartner (ses), Veronika Glatzner (ses)

HOPPER VE ÇILGIN ÇETESİ: BÜYÜK MACERA   6 +

6.5 /10

Cesaret gerektiren bir maceranın aksiyon dolu filmi. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Ben Stassen, Benjamin Mousquet

Oyuncular: Danny Fehsenfeld (ses), Michael Ornstein (ses), Jordan Tartakow (ses), Dino Andrade (ses)