BELLE VE SEBASTIAN    9+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Doğaya, cesaret ve dostluğa vurgu yapan iyi çekilmiş bir çocuk filmi...

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Fransa alplerinde doğup büyümüş olan küçük Sébastian yetim ve öksüz bir çocuktur. Yaşıtları tarafından biraz hor görülen 7-8 yaşlarındaki Sébastian’ın yakınları onu daha bebekken himayesine almış alkol sorunu olan dedesi César, üvey ablası kadar sevdiği Angelina ve köyün doktoru Guillaume'dur.
Sebastian bir gün koyunları öldürdüğü şüphesiyle köylüler tarafından kovulmuş iri bir dağ köpeğiyle karşılaşır ve onunla dost olur. Bu güzel köpeğe Belle (Güzel) ismini koyar.

Almanların köyü işgal etmesiyle Sebastian’ın hayatı giderek hareketlenir. Köy ahalisi, ‘canavar’ adını taktıkları köpeği avlamak için ormana girerler. Sebastian hem köpeğini korumaya hem de Angelina’ya Nazilerden sakladığı yahudi bir aileyi sınıra taşımasında yardımcı olur. Alman ordusunun komutanı Braun da bütün olan biteni takip ediyordur...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ünlü bir çocuk romanından uyarlanan “Belle ve Sebastian” savaş ikliminde küçük bir çocukla yaban bir köpeğin dostluğunu anlatan akıcı ve duygusal bir film. Sevgi, dostluk ve cesaret temalarını işleyen film, ön yargılara ve nefrete karşılık insancıllığı, şefkati ve sevgiyi savunuyor. Tamamı Alpler’de çekilen film son derece de güzel doğa görüntüleri içeriyor.

Filmde Sebastian’ın dedesinin sarhoş göründüğü birkaç sahne var. Bir sahnede Belle, Sebastian’ı korumak için bir Alman askerine saldırıyor. Bir sahnede de köylüler tüfekle Belle’yi kovalıyorlar ve onu yaralıyorlar. Böyle birkaç küçük detay ve Sebastian’ın anne-babasız bir çocuk olması da küçük hassas çocukları biraz hüzünlendirebilir. Ayrıca çocuklarınızla 2. Dünya Savaşı hakkında biraz konuşmanız gerekebilir.

TRT Çocuk kanalında da zaman zaman gösterilmekte olan filmi Türkçe dublaj seçeneğiyle internetteki çeşitli platformlarda da bulabilirsiniz. Ailece izlenmesi tavsiye edilir.

Ayrıca iki yıl sonra çekilen devam filmi “Sebastian Sevgili Dostum” ve 2017 yapımı “Belle and Sebastian 3: Friends For Life” adında üçüncü bir film de bulunmakta. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: **
Köpek isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap