BEN YALNIZ IVAN    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ülkemizde de iyi bilinen bir çocuk kitabının kalp ısıtan uyarlaması.

1962’de Afrika’da doğan düz arazi gorili (Ivan), daha bebekken vahşi doğadaki avcılardan kurtarılıp Amerika’ya getirilmiş. Burada onu çok seven karı kocayla yaşamaya başlamış. 3 yaşına geldiğinde fazla büyüdüğü için Washington’da bir AVM’de sergilenmek üzere götürülmüş. Hep insanların içinde büyüdüğü için çok yumuşak huylu bir mizaca sahipmiş. Ama tam 27 yıl boyunca o AVM’nin içindeki kafeslerde kalmış, hiç dışarı çıkmamış. Ivan bir süre sonra orada resim yapmayı öğrenmiş. Resimleri onu görmeye gelen halkın da dikkatini çekince bir kampanya başlatılmış ve Ivan’ın daha doğal bir yerleşkeye taşınmasını talep etmişler. Ivan o zamandan beri Atlanta’daki doğal parkın içinde yaşıyormuş.

Ünlü çocuk kitapları yazarı Katherine Applegate bu gerçek hikayeyi duygusal ve okuyan herkesin içini ısıtan bir dramatik yapıyla kitaplaştırmıştı. Kitap tüm dünyada büyük ilgi görmüştü. Disney 2020’de sinemaya uyarladı.

Film kitapta da yapıldığı gibi gerçek hikayenin hayli zenginleştirilmiş bir versiyonunu sunuyor.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Birbirleriyle konuşan hayvanlar yüksek CGI teknolojisi kullanılarak son derece doğal bir hale getirilmiş. Duygusal ve son derece kişilikli yaratılmış bir film karakteri olmuş Ivan. Diğer yandan arkadaşı Bob adlı bir köpek de göründüğü pek çok sahnede rol çalıyor. Çok sevimli ve samimi bir karakter. Çocuklar çok sevecektir. Ivan’ın resime duyduğu merak, Mack’in çalışanlarından birinin kızının ona pastel boyalar bırakmasıyla gerçekleşiyor. Ivan’ın resim yapması da, izleyen herkesin yüzünü gülümsetiyor.

Film Ivan’ın melankolisiyle, onu büyüten ve küçük sirkinde kullanan yalnız bir adam olan Mack arasındaki ilişkiye de yoğunlaşıyor bazen. Her ne kadar sevgiyle büyütülse de vahşi doğada yaşaması gereken bir hayvanın doğal ortamından koparılıp kafeslenmesi yanlış. Bakalım bu filmi izleyen çocuklar bu konuda neler düşünecek?

Filmde hüzünlü sahneler var. Ivan’ın geçmişini anlattğı sahnede küçük kız kardeşi avcılar tarafından öldürülüyor. Ekranda görünmüyor ama gayet belli oluyor. Ivan’ın en yakın arkadaşlarından biri de ölüyor filmin ortalarında bir yerde. Kafes ardındaki hayvanların ve Ivan’ın üzgün olduğu sahneler çocukları da bir parça hüzünlendirebilir.

Bu hikaye özgürlüğün ne kadar değerli bir şey olduğunu, hayvanlarla empati yapmanın insanlığımıza harekete geçirebileceğini, resimle ya da sanatla kendini ifade edebilmenin gücünü vurguluyor. Aksiyon ya da hareketli sahnelerden ziyade duygudan yürüyor daha çok. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Evcil hayvan isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BEN YALNIZ IVAN   7 +

8.0 /10

Ülkemizde de iyi bilinen bir çocuk kitabının kalp ısıtan uyarlaması. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Thea Sharrock

Oyuncular: Sam Rockwell (ses), Bryan Cranston, Angelina Jolie (ses), Danny DeVito (ses), Helen Mirren (ses)

KÜÇÜK PRENS (1974)   10 +

6.5 /10

Antoine de Saint-Exupéry’nin ölümsüz eseri Küçük Prens’in sinemaya ilk uyarlanışı bir başyapıt değildi kitabın aksine. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 1974

Yönetmen: Stanley Donen

Oyuncular: Richard Kiley, Steven Warner, Joss Ackland, Bob Fosse, Gene Wilder

BİLAL: ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ   12 +

6.5 /10

İslam tarihinde yeri olan gerçek bir kişiliğin özgürlüğüne ve inancına kavuşma hikayesi. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Khurram H. Alavi, Ayman Jamal

Oyuncular: Engin Altan Düzyatan (ses), Ayça Bingöl (ses), Tamer Karadağlı (ses), Volkan Severcan (ses)

CESUR EŞEK   7 +

6.0 /10

Hz İsa’nın doğum hikayesini hayvanların bakış açısıyla anlatan bir animasyon. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Timothy Reckart

Oyuncular: Steven Yeun, Keegan-Michael Key, Aidy Bryant , Gina Rodriguez, Christopher Plummer