BENİM ANNEM BİR CADI    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eski Ghibli filmlerine hiç benzemeyen, korkutucu birkaç detay da bulunduran küçük bir cadı hikayesi.

Yürüyen Şato”nun da yazarı olan Diana Wynne Jones'in kitabından uyarlanan “Benim Annem Bir Cadı”, başında Studio Ghibli logosu olan grafiği en zayıf film olabilir. Hayao Miyazaki’nin oğlu Goro Miyazaki’nin filmi sanki tam bitmemiş, bilgisayarda tasarlanmış haliyle çıkmış karşımıza. Karakterlerin ifadeleri Miyazaki filmlerinin alıştığımız tonlarından farklı. Goro Miyazaki babasından farklı olarak tümüyle bilgisayar destekli bir film çıkartmış ortaya bu üçüncü yönettiği filmde.

Kızıl bukle bukle saçları olan motorlu genç bir kadın kundaktaki küçük kızını bir yetimhaneye bırakır. Bıraktığı nota diğer 12 cadının peşinde olduğunu, bir gün dönüp kızını geri alacağını ama bunun yıllar sürebileceğini yazmıştır. Aradan yıllar geçer, Erica büyümüş, zeki ve cesur bir kız çocuğu olmuştur. Bir gün Bella Yaga adında bir kadın tarafından evlat edinilir. Erica bir süre sonra kadının bir cadı olduğunu anlar. Aynı evde Mandrake adlı esrarengiz, bazen de korkunç görünen bir adam daha yaşıyordur. Earwig, evde çalışırken konuşan bir kedinin desteğiyle annesiyle bağlantılı olan bu insanları araştırmaya başlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Ünlü bir yazardan uyarlanmasına ve Studio Ghibli markasına sahip olmasına rağmen beklentileri karşılayamamış bir animasyon. Bilgisayar animasyonu maalesef karakterlerin sempatik görünmesine engel oluyor, özellikle de Erica ile özdeşleşmeyi zorlaştırıyor. Mandrake’nin göründüğü sahneler ürkütücü. Özellikle de 67. dakikada hayli korkunç bir şey oluyor.  

Kısa bir film olmasına rağmen (82 dakika) orta kısımlarında hikaye çok yavaşlıyor. Bella Yega sihirli iksirler yaparken Erica’yı da yardım etmeye zorluyor bu bölümlerde. Pek fazla olay da olmuyor, senaryonun zaafiyeti daha da görünür oluyor. Doğru düzgün pek bir duygu hissedemiyoruz film boyunca ve maalesef yeni bir “Küçük Cadı Kiki” bekleyenleri hayal kırıklığına uğratarak bitiveriyor.

Filme Türkçe dublaj yapmayan Netflix ne hikmetse “Genel İzleyici” sınıfı vermiş. Ama korkunç sahneleri dolayısıyla en az 7+ olmalı. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ****
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -

 


Yorum Yap