BİLAL: ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ    12+

7 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İslam tarihinde yeri olan gerçek bir kişiliğin özgürlüğüne ve inancına kavuşma hikayesi...

İslam dininin doğuşu üzerine yapılmış en etkileyici film “Çağrı”dır kesinlikle. O filmde de ana karakterlerden biri olarak karşımıza çıkan ve siyahi bir köleyken Hz. Muhammed'e ilk inananlardan biri olarak İslam’ı seçen Bilal-i Habeşi'nin hikayesini anlatıyor bu animasyon.

581- 641 yılları arasında yaşamış Bilal İbn Rabah, Hz. Muhammed’in ilk ‘tebliğ’ yıllarında Mekke’deki kavim ve kabilelerin yürüttüğü putperest kölelik sisteminde, annesiz-babasız sadece kız kardeşiyle hayata tutunabilmiş bir çocuktur. Ten rengi nedeniyle köle olmuş Bilal, kızkardeşi Ghufaure’yi hep korumaya çalışıyordur. Mekkeli müşriklerin başındaki Ebu Cehil’in sağ kolu olan Ümeyye’in Bilal’le yaşıt olan oğlu Süfyan ile de sürekli sürtüşmektedir. Bilal büyüdükçe daha bilinçli bir delikanlıya dönüşür. Hz. Muhammed’in giderek Mekke’ye ulaşan tebliği Hz. Ebubekir sayesinde ona da ulaşır. Hatta bir gün Hz. Hamza’yla da tanışacak ve dini imanı para olan putperestlere ve onların ordularına karşı savaşmaya karar verecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


İslamiyet’in ilk müezzini olan Bilal üzerinden İslam’ın doğuşunun anlatıldığı bu animasyon film, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hollywood ortak yapımı. Hatta yaratım ekibinde Disney ve Pixar stüdyolarından getirilmiş profesyonel animasyoncular da bulunmakta. Bu yüzden filmin animasyon tekniği oldukça başarılı.

Film İslam’ın öncesini, putlara tapan ve kölelik sistemini kuran Arabistan kavimlerini gösteriyor ve Hz. Muhammed gösterilmese de onun ilk tebliğinin nasıl yayılmaya başladığını anlatıyor. Bedir ve Uhud savaşlarını da göstererek Bilal’in ilk camii inşaatına katılımını ve ilk ezan okuyuşunu da içeriyor.  

Bilal’e annesi ve büyükleri savaşmanın en son çare olduğunu, özgürleşmenin önce düşüncede, insanın kafasında başladığını anlatıyorlar. Bu mesajlar çok iyi ama finaldeki savaş sahnelerinin sertliği bu güzel mesajları zedeliyor bir parça. 

Bilal ve kardeşinin annesi filmin hemen başında öldürülüyor. Grafik olarak gösterilmese de küçük çocukları üzebilir. Ana karakterlerden biri uzun süre öldü sanılıyor. Süfyan ve babası Allah’a olan inancını inkar etmesi için Bilal’i adamlarına dövdürürler ve sonra da üzerine büyük bir kaya koyarak ona işkence de ederler. Bu sahneler kansız olsa da hassas çocuklar için sert.  

Son yarım saatte ise çok savaş sahnesi var. Kan görünmüyor ama özellikle finalde Uhud savaşı sırasında çok fazla ölüm gösteriliyor. Şiddetli savaş sahneleri içinde atlar ve insanlar kılıç darbeleri, mızrak ve oklarla öldürülüyorlar. Üstelik Bilal de, kötü de olsa bir insanı kılıçla vahşi bir şekilde öldürüyor. Hz. Hamza’nın şehit olması da (detaylı değil neyse ki) gösteriliyor.

Bu sahneleri izleyince vizyona geldiğinde nasıl olmuş da 7+ verilmiş bu filme diye şaşırıyor insan. Allah inancı ve İslamiyet üzerine yapılmış olmasından dolayı bir sakınca görülmemiş olabilir. Ancak çocuklara ulaşmayı hedefleyen bir filmdeki savaş sahneleri bu kadar da sert olmamalıydı.

Türkçe dublaj kadrosunda Engin Altan Düzyatan, Ayça Bingöl, Tamer Karadağlı, Volkan Severcan ve Hakan Vanlı gibi sanatçılar bulunuyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

PACHAMAMA: KAYIP HEYKEL   8 +

7.0 /10

Çok farklı bir coğrafya ve kültür içinde yaşanan pozitif temalarla dolu bir macera. Devamı

Süre: 72 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Juan Antin

Oyuncular: Andrea Santamaria (ses), India Coenen (ses), Saïd Amadis (ses), Marie-Christine Darah (ses)

BİLAL: ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ   12 +

6.5 /10

İslam tarihinde yeri olan gerçek bir kişiliğin özgürlüğüne ve inancına kavuşma hikayesi. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Khurram H. Alavi, Ayman Jamal

Oyuncular: Engin Altan Düzyatan (ses), Ayça Bingöl (ses), Tamer Karadağlı (ses), Volkan Severcan (ses)

CESUR EŞEK   7 +

6.0 /10

Hz İsa’nın doğum hikayesini hayvanların bakış açısıyla anlatan bir animasyon. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Timothy Reckart

Oyuncular: Steven Yeun, Keegan-Michael Key, Aidy Bryant , Gina Rodriguez, Christopher Plummer

SON UMUT   10 +

7.0 /10

Çanakkale Savaşı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının arasında geçen duyarlı bir savaş hikayesi. Devamı

Süre: 111 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Russel Crowe

Oyuncular: Russel Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Jai Courtney