BILLY ELLIOT    12+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Mükemmel bir azim, çalışma, güçlüklerle başetme filmi.

Billy Elliot”a adını veren 11 yaşındaki çocuk, 1984’ün İngiltere’sinde zor şartlarla sürdürdüğü günlerinde dans etmeye sığınıyor. Annesini kaybetmiştir, babası, ağabeyi ve büyükannesiyle kıt kanaat yaşıyordur. Babası ve ağabeyi maden işçisidir. Billy babasının zorlaması ve mahalle baskısıyla boks eğitimi alırken aynı salonda çalışan bale sınıfına önce gözü sonra da gönlü kayar. Önce babasından gizli küçük dersler alır ama sonra kendisini tamamen Bayan Wilkinson adlı hocanın eğitimine bırakır.

Hiçbir şeyin onu hayalinden alıkoymasına izin vermez Billy ve çalışır, inatla mücadele eder. Her anlamda buhranlı ve işçi sınıfının idareyle en çok sorun yaşadığı dönemde Billy’nin babasını da anlıyorsunuz elbette. Hem içinde yaşadığı çevreden hem de türlü çıkmazlarla cebelleşirken açık fikirli, çok anlayışlı bir adam çıkmasını beklemek de yanlış olur belki. Ama Billy pes etmez ve babasını da kendi yanına çekmeyi bir şekilde başarır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Yönetmen, İngiliz maden işçilerinin grevini Billy Elliot’ın direnişiyle bir araya getirerek güçlü bir görsel şölene dönüştürmüş bu küçük ama önemli hikayeyi aslında.

Çocuklarınıza “Senin de Billy gibi büyük bir hayalin var mı?” diye sorabilirsiniz en başta. Neyi başarmayı hayal ediyorsun? Peki hayaline ulaşmak için her türlü zorluğu göze almaya hazır hissediyor musun kendini? Mesela Billy kadar çalışmak ve ter akıtmak gerektiğini bilmek seni yavaşlatır mı?

Billy’nin babası ve ağabeyinin grev yapmasını çocuğunuza anlatmanız lazım. Film bunu her çocuğun merak edeceği bir şekilde konuya dahil ediyor çünkü. Grev nedir? İşçiler neden böyle bir protesto yapmak zorunda kalıyorlar?

Billy’nin babası oğlunun neden sadece boksla ilgilenmesini istiyor? Siz de erkek çocuğunuza “dansetmek sadece kızlara göre bir uğraş mıdır sence?” diye sorun. Eğer cevabı ‘evet’ ise neden böyle düşündüğünü de sorun ona. Dans eden erkeklerden örnekler verin. Dansetmenin insanı ne kadar rahatlatan bir eylem olduğunu anlatın ona.

İşlediği dönem ve hikaye gereği yetişkin karakterlerin bol bol küfrettiğine, alkol ve sigara tükettiğine de şahit olunuyor bu arada... Bu konularda aşırı hassas olan çocuklar için biraz daha beklenebilir. Ama “Billy Elliot” izlenmesi gereken filmlerden. BeinConnect ve iTunes’dan izlenebiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: ***
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

RIVERDANCE: ANİMASYON MACERA   8 +

5.5 /10

İrlanda’nın geleneksel halk danslarına vurgu yapan müzikal/fantastik bir animasyon. Devamı

Süre: 90 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Eamonn Butler, Dave Rosenbaum

Oyuncular: Pierce Brosnan (ses), Brendan Gleeson (ses), Lilly Singh (ses), Jermaine Fowler (ses), Sam Hardy (ses)

ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA   5 +

8.0 /10

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular: Byron Howard (ses), María Cecilia Botero (ses), John Leguizamo (ses), Mauro Castillo (ses), Diane Guerrero (ses)

COCOMELON   2 +

6.5 /10

Okul öncesi çok küçük çocuklar için tasarlanmış, yuvalarda işlenen konu ve şarkılar. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Bryce Fishman

Oyuncular: Hannah An (ses), Alice Cho (ses), Ava Madison Gray (ses)

YÜREKTEN DANS ET   13 +

7.0 /10

Ergenlerle iletişim konusunda pozitif mesajları olan bir dans ve gençlik filmi. Devamı

Süre: 102 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Stefan Westerwelle

Oyuncular: Alexandra Pfeifer, Helen Schneider, Anton Wichers , Trystan Pütter, Nadja Stübiger