BİR BÖCEĞİN YAŞAMI    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

İlk Pixar filmlerinden biri, sevimli ve pozitif mesajı bol ama bazı böcek karakterlere dikkat edilmeli, korkutabilir...

Biraz “Pinokyo”, biraz Akira Kurosawa’nın “Yedi Samuray”, biraz 80’ler komedisi “Üç Amigo” ve biraz da “Aslan Kral” ve “Oyuncak Hikâyesi”ni bir arada düşünüp bir animasyon haline getirdiğinizde ortaya “Bir Böceğin Yaşamı” gibi hem çocuklara hem de anne babalarına sevimli bir film kazandırmış olursunuz. Öykü kahramanlarını da sevimli karıncalar ve böcekler yaptınız mı olay bitmiştir.  

Filmde bir grup karınca bütün yaz boyunca hem kendilerine hem de hiç çalışmayan çekirge sürüsüne yetecek kadar yem bulmak zorundadır. Kış başında bir ayin gibi topladıkları yemleri çekirgelere sunan karıncalardan biri o büyük günde tüm yemleri yanlışlıkla suya düşürünce çekirgeler az zamanda karıncaların kendilerine yeniden yiyecek toplamaları için baskı yaparlar. Yemleri suya düşüren karınca ise hatasını telafi edebilmek için kraliçe karıncadan izin ister ve dışarıdan bazı savaşçı kahraman böcekler bulmak için yola koyulur. Birkaç iyi böcekle de anlaşır ama buldukları işsiz kalmış sirk böcekleridir aslında.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


5-6 yaş üstü çocuklar için çok hareketli, rengârenk ve şenlikli bir film “Bir Böceğin Yaşamı”. Ama böcek fobisi olan çocuklara dikkat edin. Filmdeki bazı böceklerden –sevimli de olsalar– rahatsız olabilirler.

Filmin en önemli mesajı kötülüğe ve zorbalığa karşı dayanışmayla direnebilmek. Yardımlaşmayı, ümitsizliğe kapılmadan mücadele etmeyi bilmek, cesaretli olmak ve doğaya saygı göstermek gibi temalara da dokunuyor elbette.

“Bir Böceğin Yaşamı” iTunes ve beinConnect’ten izlenebilir. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap