BİR TUHAF FUTBOL FİLMİ    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Fantastik bir futbol hikayesi anlatsa da zayıf esprilerle dolu dengesiz bir animasyon.  

Kendi mahallelerinde bir sokak takımı oyuncuları olan dört arkadaş futbol fanatiği, gizlice girdikleri maçın sonunda en sevdikleri futbol yıldızlarından biri olan Zlatan’la tanışırlar. Aslında yakında gerçekleşecek All-Star maçı için para biriktiriyorlardır. Bunun için de çok çalışıyorlardır. Zlatan onları dinleyince elindeki 4 bileti onlara vermeye karar verir. İçeri gidip çocuklara biletleri getireceği sırada yeşil bir sümüklüböceğin saldırısına uğrar. Çılgın bir bilimadamının ürettiği bu canlı onun bedeninin ve aklının kontrolünü ele geçirir, onu bir ‘mutant’a dönüştürür. Bu çılgın adam birçok yetenekli futbolcunun yeteneklerini bu şekilde çalmayı planlıyordur.

Çocuklar zaten bilet paralarını kazanmak için böcek ilaçlama işinde çalıştıklarından dolayı bazı teçhizatlara sahiptirler, hemen hareket geçerler.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Hem görüntüsünü hem de sesini veren Zlatan Ibrahimović gerçekten Bosna Hersek asıllı İsveçli yıldız bir futbolcudur. Filmin diğer yıldızlarından Megan Rapinoe de, Amerikalı kadın profesyonel futbol oyuncusu. Filmin kötüsü olan “Weird Al” Yankovic özellikle de 80’lerde tanınan bir komedyendi. Üçü de kendilerini oynamaktalar bu fantastik hikayede. Ama doğrusu hikaye ve içerdiği espriler hiç de parlak ve yaratıcı sayılmaz.

Mutantlar osuruk sesiyle normale dönebiliyorlar mesela! Sümüklüböcek, Zlatan’ın saçındaki at kuyruğunu da ısırdığı için o da dile geliyor hatta finalde de kendi bağımsızlığını ilan edip dev bir iğrenç yaratığa dönüşüyor! Zaten daha en başından itibaren yeşil sümüklüböcek sahneleri küçük çocuklar için korkunç. “Yaratık” filmlerindeki gibi insanların yüzüne saldıran sivri dişli akışkan bir şey. Mutant’a dönüştürdüğü futbolcular da zaman zaman sivri dişleriyle korkutucu oluyorlar.

Finalde de çocuklar, iki futbol yıldızıyla bir futbol takımı oluşturup Weird Al’ın yeşil canlılarla oluşturduğu takımın karşısına çıkıyorlar. Zayıf bir hikaye, hırsızlık yapmanın kötü bir şey olduğu, dayanışma gibi pozitif mesajları olsa da akılda kalmayan, vaat ettiği futbol eğlencesini sunamayan vasat bir animasyon film. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli:  -


Yorum Yap