BİZİM KÖYÜN ŞARKISI    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Güldüy Güldüy ekibinin bu ilk sinema filmi, hem eğlenceli hem de pozitif mesajları olan iyi bir çocuk filmi.

Annelerini kaybettiklerinden beri babalarıyla yaşayan Çınar ve kız kardeşinin hayatı babalarının ortağı yüzünden dolandırılmasıyla tepe taklak olur. Evlerini ve bütün eşyalarını kaybederler. Mecburen bir süreliğine, varlıklarını daha yeni duydukları dedelerinin ve üvey babaannelerinin köyüne taşınmak zorunda kalırlar.  

Çınar zaten okulunda dahil olmaya çalıştığı bir müzik grubuyla müzik yarışmasına katılmak için bir varoluş mücadelesi vermektedir. Ancak hem gitarını haciz sırasında kaptırır hem de kardeşiyle birikte artık bir köy okulunda hiç alışkın olmadığı bir eğitim hayatına başlar. En başta her şeyi küçümser, her şeyden şikayet eder.

Kız kardeşi ortama kolayca uyum sağlasa da Çınar hayli zorlanacaktır, bir de yerinde duramayan, matrak bir çocuk olan kendisinden küçük amcası (!) Emrah’la didişmektedir... Çınar bir süre sonra yeni arkadaşlarına ısınmaya başlar ve onlarla bir müzik grubu kurup aynı yarışmaya bu grupla katılmaya karar verir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Güldüy Güldüy ekibini oluşturan çocukların rol aldığı beyazperdedeki ilk uzun metrajlı filmleri “Bizim Köyün Şarkısı” aslında bu ekipten çıkan en eğlenceli film. Sadece en başında bir eve haciz gelme sahnesi var ki, ne kadar esprili ve komik hale getirilmiş olsa da bazı çocuklar için biraz kaygı verici olabilir. Yine başlarda filmin kötü karakteri gibi çıkan bir üvey babaanne karakteri neyse ki hikaye ilerledikçe yumuşatılmış. 

Ortalarda çocuklar orkestra kurabilmek için para bulmaya çalışıyorlar. Hatta Emrah bu uğurda sünnet bile oluyor. Sünnet sahnesi yok ama bu konuda henüz bir bilgisi olmayan çocuklar sünnetin ne olduğunu sorabilirler. Aralarda bazı diyaloglarda “ezik”, “bir tahtan eksik”, “b.ka bastı”, “ateşleyin bakalım” gibi bazı argo kelime ve ifadeler de geçiyor.

“Bizim Köyün Şarkısı” arkadaşlığı, dayanışmayı ve güzel bir amaç için bir araya gelen çocukların birlikte çözüm arayışlarını işlemekte. Başta Çınar ve Emrah’ı oynayan çocuklar olmak üzere bütün çocuklar oldukça sevimli ve komikler.

Netflix vizyonda “genel izleyici” almış filme daha doğru bir sınıflandırmayla 7+ vermiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -

    


Yorum Yap