BUZ DEVRİ 4: KITALAR AYRILIYOR    6+

4.5 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Eğlenceli seri dengesini giderek kaybederek devam ettirilmiş.

“Buz Devri” serisi üçüncü filmden itibaren gereksiz bir şekilde hikaye odağını tümüyle aile olmak, ailenin kutsallığı, evlilik, damat adayı, çocuk sahibi olmak, ergen çocuğun yetiştirilişi gibi konulara çevirdi. Manny’nin Ellie’yle tanışması, bir aile kurması, sonra kızı Şeftali’nin doğması gibi meselelerin üzerinden biraz zaman geçmiştir. Şeftali genç kız olma yolunda ilerlerken babasının aşırı korumacılığına karşı biraz şikayetçidir.

Ancak yaşanan ani bir gelişme bu tartışmaların üstüne Manny’i, arkadaşları Sid ve Diego’yla birlikteyken küçük bir kara parçasıyla ailesinin olduğu ana karadan ayırır. Kahramanlarımız ana karaya geri dönebilmek için büyük bir mücadele başlatırlar. Ancak yolda yine çeşitli buzul çağı hayvanlarından oluşan korsanlara denk geleceklerdir.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Manny’nin ailesinden ayrı kalmasından dolayı yaşadığı mutsuzluk ve huysuzluk karakteri biraz sıkıcılaştırmış. Babası kaybolmuş olmasına rağmen Şeftali genç bir erkek mamutla flörtleşmektedir. Annesi onu çok güvenmemesi konusunda uyarır. Bu arada Diego da kendisine bir dişi kaplan bulur!

“Buz Devri” serisi ilk iki filmden sonra herkesin çift olup aile kurması gerektiğine saplanmış, dolayısıyla özellikle bu filmden itibaren ciddi irtifa kaybetmişti. Elbette bir yere kadar aile olmanın, dayanışmanın, birbirini kollamanın avantajından bahsediyor, iyi de yapıyor. Ancak bu temayı her karaktere uygulayıp adeta üzerinde tepiniyor film. Kısıtlı hikaye alanını ancak böyle yaparak genişletmeye çabalıyor.

Bu filmde, hikayesinde korsanlar da olduğu için diğerlerinden çok daha fazla çizgi film şiddeti var. Aksiyon sahneleri, flört durumları önceki filmlere göre hikayede daha baskın. 

Her “Buz Devri” filmi gibi bizde “Genel İzleyici” almıştı film. Ancak 6-7 yaştan önceki hassas çocuklar için bazı detayları biraz fazla kaçabilir. Başta Google Play ve iTunes olmak üzere çeşitli platform ve kaynaklardan izlenebilmekte... * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

İNANILMAZ AİLE   7 +

7.5 /10

Aile olmak meselesinin en eğlenceli anlatıldığı filmlerden biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Craig T. Nelson (ses), Holly Hunter (ses), Samuel L. Jackson (ses), Jason Lee (ses), Dominique Louis (ses)

TERS YÜZ   7 +

9.0 /10

Kompleks hikayesine rağmen çocukların büyük keyifle izleyeceği zeki bir Pixar filmi. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Pete Docter

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Phyllis Smith (ses), Bill Hader (Ses), Mindy Kaling (ses), Diane Lane (ses), Kyle MacLachlan (ses)

BÜLBÜL   7 +

7.0 /10

Bir dede ve kız torununun çıktıkları anlamlı yolculuğun hikayesi. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Philippe Muyl

Oyuncular: Baotian Li, Xiaoran Li, Xinyi Yang, Hao Qin

YAKARI   4 +

7.5 /10

Eskilerden bir çocuk kahramanın pozitif mesajlarla dolu film uyarlaması. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Xavier Giacometti, Toby Genkel

Oyuncular: Mia Diekow (ses), Diana Amft (ses), Patrick Bach (ses), Carla Becker (ses), Oliver Boettcher (ses)