BUZ DEVRİ 5: BÜYÜK ÇARPIŞMA    6+

6 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Serinin artık iyice kan kaybettiğini kanıtlayan son filmi.

Tüm dünyada büyük ilgi gören ilk filmden sonra daha zengin içerikli bir devam filmi geldi “Buz Devri”nin. Ama bu karakterler ve ait oldukları dönem yani ‘buzul çağ’ o kadar kısır bir alan ki, iyi hikayeli beş film çıkarmak en baştan mümkün değildi. Ama ticaret böyle durumlarda öne çıkıyor bildiğiniz gibi..

Beşinci film Scrat’ın bir uçan daire bulmasıyla başlıyor! Sonra uçan daireye binerek yanlışlıkla güneş sistemini oluşturup meteor yağmurlarına sebep oluyor! Büyük bir meteor dünyaya yaklaşırken tanıdık kahramanlarımıza da bıraktığımız yerden bağlanıyoruz yine. Manny ile eşi Ellie’nin kızları Şeftali büyümüş ve genç bir erkek mamutla evlenmek istemektedir! Evet doğru okudunuz evlenmek! Sid de evlenmek istiyordur üstelik ve kendisine uygun bir kısmet arıyordur! Koca filmi bir izdivaç programına çevirmek nasıl bir tıkanıklıktır?


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Film boyunca Manny damadına karşı tepkili davranan kız babası rolündedir. Oysa iki gün sonra meteor çarpacak ve dünya üzerindeki yaşam sona erecektir! Ama onun bütün derdi damadının kızını hakedip etmediğidir. Kahramanlarımız daha önce düşmüş bir meteorun içinde ‘gençleşme’nin sırrını bulmuş bazı hayvanlara da rastlarlar. Bu bölüm de oldukça ‘yapıştırma’ duruyor. Ara ara Scrat’ın uçan dairedeki sakarlıklarına da gidip gelen olay örgüsüyle, kör gözüm parmağına şeklinde, evliliğin nasıl da önemli olduğunu ve hayatı keşfetmenin de kocayla yapılması gerektiğini söyleyen, oldukça muhafazakar bir animasyona dönüşüyor film.

Bütün bu hikayesizlik ve abartılı mesajların dışında zaman zaman gülümseten şakaları ve özellikle de ‘güneyli babaanne’ sahneleri de bir parça eğlendiriyor. Ama genel olarak güzel bir seriye çok zayıf bir veda filmi olmuş denebilir.

Her “Buz Devri” filmi gibi bizde “Genel İzleyici” almıştı film. Ancak 6-7 yaştan önceki hassas çocuklar için bazı detayları biraz fazla kaçabilir. Başta Google Play, iTunes ve DsmartGo olmak üzere çeşitli platform ve kaynaklardan izlenebilmekte... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: **
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

NAOMI OSAKA   13 +

6.5 /10

Dünyanın en iyi kadın tenis oyuncularından biri sayılan Naomi Osaka’nın kariyerine ve hayatına odaklanan belgesel dizi. Devamı

Süre: 113 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Garrett Bradley

Oyuncular: Naomi Osaka, Serena Williams

ANNEM YAŞASIN   10 +

7.0 /10

Çok duygusal, duyarlı ve yer yer de heyecanlı bir aile filmi ama küçük çocuklar için korkutucu. Devamı

Süre: 91 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: David Oyelowo

Oyuncular: Rosario Dawson, Lonnie Chavis, Amiah Miller, David Oyelowo, Maria Bello

GÜLŞAH   8 +

5.5 /10

70’li yıllarda büyük küçük herkesin sevdiği bir çocuk filmiydi, bugünün şartlarına göre biraz sorunlu gelebilir. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 1975

Yönetmen: Orhan Aksoy

Oyuncular: Gülsah Soydan, Hülya Koçyigit, Cemil Sahbaz, Münir Özkul, Suzan Avcı, Nil Burak

SİHİRLİ EJDER   7 +

7.0 /10

Eğlenceli, ailece izlenebilecek renkli bir film ama bazı detaylara dikkat yine de. Devamı

Süre: 98 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Chris Appelhans

Oyuncular: John Cho (ses), Jimmy Wong (ses), Natasha Liu Bordizzo (ses), Constance Wu (ses)