CANLI MUTFAK    5+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Sebzelerin faydalarını anlatan, yemek kültürü üzerine bir animasyon çocuk programı.

Blu TV de artık çocuklar için özel içerikler üretmeye başladı. “Canlı Mutfak” bunların en yeni örneklerinden biri, çocuklar için bir yemek programı. Özellikle de her çocuğun çok rahat sevemediği sebze yemeklerine odaklanılmış. Gastrobot adlı bir uçan robot programın genel sunuculuğunu yapıyor. Her bölümde kullanılacak sebzelerin faydalarını ve özelliklerini sıralıyor en başta.  

Sonrasında aşçı yardımcısı Bici ve çırak Çılbır, programda yapılacak yemeğin malzeme listesini toparlayıp Aşçı Patat’a getiriyorlar. Böylece yemek yapma süreci başlıyor. Her bölümde yemek tarifleri uygulamalı olarak gösterilirken çocukların merakla sorabileceği (soğan doğrarken neden gözler yaşarır?) detaylar da anlaşılır bir şekilde cevaplandırılıyor. Sonrasında yemeğin tabaktaki sunumu da yemeğin yapımı kadar önemseniyor. Bu da çocukların yaptıkları işlere özen göstermesini ve yaratıcılıklarını da katabileceklerini anlatıyor aslında.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Programın her bölümünde bir sebzeli yemek yapılıyor. Kıymasız biber dolması, bal kabağı çorbası, brokoli salatası, beşamel soslu brokoli, kaşarlı domates çorbası, pırasalı börek gibi sebze yemekleri bunlar. Bu yemekler genelde çocukların tek başlarına yapabilecekleri yemekler değil. Ama sebzeleri tanımaları, sebzelerin insan sağlığına olan faydalarını anlamaları ve yemek kültürüne bir girizgah yapmaları açısından önemli.  

10’ar dakikalık bölümler sevimli diyaloglarla yürüyor. İlk bölüm biraz gürültülü gelebilir ama sonrasında oturuyor bölümler ve daha takip edilebilir hale geliyor. Animasyon tekniği biraz basit ve müzik hiç durmuyor neredeyse. Maalesef bazı çocuk programlarında müzik 10 saniye bile kesildiğinde çocukların izlemeyi bırakacağı düşünülüyor. Aşçı Patat sevimli olsun diye “s” harflerini “ş” olarak telafuz etmekte.   

Blu Tv hem “Genel İzleyici” hem de 7+ vermiş. Bizce mutfak kültürüne ilgi duyan 5+ çocuklar ilgiyle izleyebilirler. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap