CEP HERKÜLÜ: NAİM SÜLEYMANOĞLU    9+

9 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Başarılı sporcu Naim Süleymanoğlu’nun biyografik filminde onun sporcu kişiliğine ve yeteneğine çok az yer ayrılmış.

Sporcu filmleri hayatın zorlukları karşısında mücadele eden insanoğlunun çabasına ve azmine odaklanır. Spor filmleri sporcunun hem içinde yaşadığı sosyal şartların sınırlarını hem de kendi sınırlarını aşmasının, istediği hayatı yaşayabilmek için verdiği emeğin hikayesini anlatır.

“Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” Bulgaristan Türklerinden Naim Süleymanoğlu’nun çocukluğunda halter sporuna ilgi duyması, çalıştırılıp iyi bir sporcu olması ve olimpiyatlarda Bulgaristan’ı temsil etmesini anlatıyor ilk başlarda. Ancak daha sonra komünist rejimin Bulgaristan Türklerinin isimlerini değiştirmeye zorlaması ve asimile politikası devreye giriyor. Naim önce ailesinin sonra da kendi isminin zorla değiştirilmesine tepki gösterir ve Türkiye’ye iltica kararı almasının ardından Avustralya’daki müsabakalar sırasında kendisine yardım eden Türkler sayesinde peşindeki Bulgar görevlilerini altederek kaçışını gerçekleştirir. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Naim” filmi ele aldığı başarılı sporcunun çocukluğundan itibaren başlayıp 140 dakika sürmesine rağmen sporcu biyografi filmlerinin iyileştirici, ilham verici örneklerinden biri olamıyor malesef. Filmde Naim Süleymanoğlu’nun kişilik özelliklerine dair pek az bilgi edinebiliyoruz. Birkaç antrenman sahnesiyle yetinilmiş sadece. Mesela olimpiyatlarda yapılan dopinglere karşı tepkisi, büyük yüklerin altına girmenin psikolojisi, sporcu olarak duruşu ve diğer kişilik özellikleri hakkında bir fikir edinilemiyor. İltica meselesine ve Türkiye’ye getirilmesine çok fazla zaman harcanmış. Annesiyle kurduğu sevgi ilişkisi de duygusal bazı sahnelerle gösterilmiş olmasına rağmen sağlam işlenememiş. Gösterdiği bütün sportif başarıları sadece ünlü olup dünya medyasına sesini duyurabilmek arzusunda olduğu için göstermiş gibi bir sonuca ulaşılmış.

Film duygu yaratmak için de sürekli müziğe abanıyor. Her türden şarkı, müzik sürekli her sahnede bağırıyor ve hatta bazen diyalogların bile üstüne çıkacak şiddette yükseltiliyor. Filmde çocukların aşırı rahatsız olabileceği sahneler yok belki ama Bulgar polis ve askerlerinin silahlarla protestocu Türklere saldırdığı sahne bazı hassas çocukları ürkütebilir yine de. ‘Bir sporcunun başarı hikayesi’ olarak tasarlanmayıp milliyetçilik damarından yürünülmüş olması çok daha başarılı olabilecek bir filmin önünü kapatmış aslında.

Yine de Naim’in yeteneğinin peşine düşmesi, zor kararlar alıp inatla uygulaması, annesine duyduğu sevgi ve yaşadığı hasret karakterin olumlu yönlerine yapılan vurgular olarak değerlendirilebilir. Filmin yıldızı ise hiç kuşkusuz ünlü sporcuyu, senaryonun zaaflarına rağmen elinden geldiğince samimi bir performansla sunan Hayat Van Eck.

Filme 6+ yaş sınırı verilmiş ama yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ötürü tavsiyemiz 9+. * Burak Göral  


Pozitif Mesajlar: **
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: **
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

BİR TUHAF FUTBOL FİLMİ   8 +

3.0 /10

Fantastik bir futbol hikayesi anlatsa da zayıf esprilerle dolu dengesiz bir animasyon. Devamı

Süre: 73 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Mitch Schauer

Oyuncular: Zlatan Ibrahimović (ses), Megan Rapinoe (ses), “Weird Al” Yankovic (ses), Rob Stone (ses), Tania Gunadi (ses)

DÜNYANIN ZİRVESİ   12 +

7.5 /10

İnsanın cesaret ve merak duygusunu işleyen ve tehlikeli sahnelerin yaşandığı heyecanlı bir animasyon. Devamı

Süre: 95 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Patrick Imbert

Oyuncular: Eric Herson-Macarel (ses), Jérôme Keen (ses), Gauthier Battoue (ses), Marc Arnaud (ses)

LORENA   5 +

7.0 /10

Bütün zorluklara rağmen hedefine ulaşan bir genç kadının ilham veren öyküsü. Devamı

Süre: 28 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Juan Carlos Rulfo

Oyuncular: Lorena Ramirez

NAOMI OSAKA   13 +

6.5 /10

Dünyanın en iyi kadın tenis oyuncularından biri sayılan Naomi Osaka’nın kariyerine ve hayatına odaklanan belgesel dizi. Devamı

Süre: 113 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Garrett Bradley

Oyuncular: Naomi Osaka, Serena Williams