CESUR EŞEK    7+

4 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Hz İsa’nın doğum hikayesini hayvanların bakış açısıyla anlatan bir animasyon.

Dini hikayeler bazen animasyon sinemasına kaynaklık edebiliyor. Bu filmlerde bazı peygamber hikayeleri çocukların rahat algılayabilecekleri şekilde anlatılıyor. Sony Animasyon Stüdyosu’nun 2017 yapımı “Cesur Eşek” de (The Star) bu filmlerden biri.

Hz. Meryem’in İsa peygamberi doğuracağı haberini almasını, hamile kalışını ve Hz. Yusuf ile birlikte Nasıra’dan ayrılıp Beytlehem’e yaptığı yolculuk filmin hikayesinin temel omurgasını oluşturuyor. 

Kutsal metinlere göre Meryem, İsa mesihi Beytlehem’de doğurmalıydı. Zor bir yolculuktu ama bu aynı zamanda inançlarının da test edildiği bir yolculuk olacaktı. Zorlu doğa koşulları sırasında Yusuf ile birlikte yol alan Meryem’in karnı burnundadır.  

“Cesur Eşek” filminde Herod da tehlikeli bir adamını ve onun vahşi iki köpeğini  Meryem’in peşine takar. Çünkü kehanete göre Sezar’ın tahtını sarsacak olan ‘yeni kral’ Beytlehem’de doğacaktır. 

Küçük bir ahırda köle olarak çalıştırılan eşek Bo ise bu hikayeye daha en başından dahil olur. Hayatının hep daha anlamlı olacağını hissetmiş ve hep o ahırdan kaçmayı hayal etmiştir. Bir gün bunu gerçekleştirir ve Meryem’in karşısına çıkar. Sonuçta Bo ve birkaç hayvan arkadaşı daha bu tehlikeli yolculuk sırasında Meryem’i kötülük ve zorluklardan korumaya çalışırlar. 


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Biraz “Terminatör” hikayesi gibi aslında... Eşek Bo ve arkadaşları Meryem’i mucize çocuğu doğurabilmersi için korumaya alıyorlar. Elbette pozitif mesajları bol bir hikaye. Hayvanların iyi bir ortak amaç için dayanışması, cesaret, dürüstlük, sorumluluk sahibi olmak gibi önemli temalar işleniyor.

Ancak dini bir hikayeden uyarlanmış olduğunu da sıkça belli etmekte. Hıristiyan ailelerin çocukları bu hikayeye aşinadır ve belki ailece izlemekten daha çok keyif alabilirler. Ama başka dinden, özellikle de yaşı küçük çocuklar için İsa’nın doğum hikayesi pek öyle kolay izah edilebilecek bir hikaye sayılmaz. Meryem’e haber verilmesi, kendi kendine hamile kalması gibi çocukların kafalarını karıştırabilecek detaylar bulunmakta. Birkaç kere de doğacak çocuk için “Tanrı’nın oğlu” deniliyor.

Bunun dışında hayvanların dahil olduğu kısımlar ise açıkçası çok da parlak fikirler içermiyor ama bir şekilde akıyor. Yine de kötü adam ve iki vahşi köpeğin göründüğü sahneler hassas çocuklar için biraz korkutucu olabilir. Bo ve arkadaşları onlar yüzünden birçok tehlikeli durumun içinde kalıyorlar. 

Türkçe dublajla desteklenen “Cesur Eşek”, Netflix’te 7+ olarak sınıflandırılmış. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

PACHAMAMA: KAYIP HEYKEL   8 +

7.0 /10

Çok farklı bir coğrafya ve kültür içinde yaşanan pozitif temalarla dolu bir macera. Devamı

Süre: 72 dk. Yapım Yılı: 2019

Yönetmen: Juan Antin

Oyuncular: Andrea Santamaria (ses), India Coenen (ses), Saïd Amadis (ses), Marie-Christine Darah (ses)

BİLAL: ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ   12 +

6.5 /10

İslam tarihinde yeri olan gerçek bir kişiliğin özgürlüğüne ve inancına kavuşma hikayesi. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Khurram H. Alavi, Ayman Jamal

Oyuncular: Engin Altan Düzyatan (ses), Ayça Bingöl (ses), Tamer Karadağlı (ses), Volkan Severcan (ses)

CESUR EŞEK   7 +

6.0 /10

Hz İsa’nın doğum hikayesini hayvanların bakış açısıyla anlatan bir animasyon. Devamı

Süre: 86 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Timothy Reckart

Oyuncular: Steven Yeun, Keegan-Michael Key, Aidy Bryant , Gina Rodriguez, Christopher Plummer

SON UMUT   10 +

7.0 /10

Çanakkale Savaşı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının arasında geçen duyarlı bir savaş hikayesi. Devamı

Süre: 111 dk. Yapım Yılı: 2014

Yönetmen: Russel Crowe

Oyuncular: Russel Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Jai Courtney