CHRISTOPHER ROBIN    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok tanıdık temalar, tahmin edilebilir bir akışla çıkıyor karşımıza ama yine de tatlı bir seyirlik.

Yazarı A.A. Milne 1926 yılında oğlu Christopher’a hediye ettiği peluş oyuncaklardan ilham alarak Winnie ve arkadaşlarını yaratmıştı. Ana hikaye biraz şizofren aslında; peluş ama canlı hayvanlar olan bal delisi ayı Winnie, korkak domuzcuk Piglet, sürekli zıplayan kaplan Tigger, mutsuz eşek Eeyore, kanguru anne Kanga ve oğlu Roo aslında Christopher Robin adlı bir çocuğun zihninde yarattığı Yüz Hektar Ormanı’nın hayali sakinleridirler.

Disney ilk defa bu filmle, sevilen karakterlerle gerçek oyuncuları bir araya getirmiş. Christopher Robin yatılı okula gönderildiğinde hayali arkadaşlarını ve Yüz Hektar Ormanı’nı istemeyerek de olsa terketmiştir. Aradan yıllar geçmiş, Christopher bir yetişkin olarak Winslow bavul şirketinde orta kademeli bir yönetici olarak çalışmaktadır. Ama elbette çocuk filmi klişelerinin tipik baba karakterlerinden biri olarak, sürekli çalışmakta ve küçük kızıyla karısını biraz ihmal etmektedir. Bu durumun düzelmesi ve Christopher’ın içindeki çocuğu yeniden hatırlaması elbette Winnie ve arkadaşlarının gerçek hayata geçiş yapmalarıyla mümkün olacaktır...  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Çocuklarıyla çok film izleyenlerdenseniz bu hikayede çok da yeni fikirler yok aslında. Film Winnie ve arkadaşlarının hayali kahramanlar oldukları konusuna hiç vurgu yapmıyor. Sanki onlar ormanın bir köşesinde yaşayan konuşan hayvanlarmış gerçekten! Winnie de yanlışlıkla bulduğu sihirli bir kovuktan Londra’nın göbeğine çıkıveriyor. Christopher çok önemli evraklarıyla birlikte onu ormana geri götürüyor ve ormanda yaşadıkları da öyle büyük maceralar olamıyor. Çünkü senaryo dramatik zirveyi ve tüm önemli mesajlarını, dört sevimli kahramanın bu evrakları Londra’ya geri götürme sahnelerine saklıyor. Burada da film ister istemez bu tip animasyon ve filmlerin bildik klişelerine saplanıyor:

Bir tutam hayali karakter büyük şehirde bir araba takip sahnesinin de yaşandığı bir karmaşanın içinde kalırlar... Oysa Winnie The Pooh filmleri dingin ve fazla gürültü patırtı içermeyen olay örgüsünde yine de keyifli, komik ve sevimli olabilen öykülerden oluşur.

Yine de başarıyla hareketlendirilmiş, her biri başka insani özellikleri simgeleyen tatlı peluş hayvanları, Ewan McGregor’un son derece sempatik bir performansla canlandırdığı Christopher Robin’in yetişkin halini izlemek belli oranda keyifli.

Ailenin önemi, ebeveynlerin çocuklarla vakit geçirmesinin önemi ve güzelliği, hayal gücümüzün ne kadar büyürsek büyüyelim korunması gereken bir değer olması anlatılıyor.

Filmin hemen başlarında Christopher’ın babasının ölümünden bahsediliyor. Bir parça hüzünlü. Kısa II. Dünya Savaşı sahneleri var. Bir de Christopher’ın gördüğü bir rüya sahnesinde hassas bazı çocuklar ürkebilirler. Winnie ve arkadaşları bazı diyaloglarında canavarlardan korktuklarını belirtiyorlar.

Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkede ‘Genel İzleyici’ almıştı. Bazı Avrupa ülkelerinde 7+ almışlığı da var. Bizce 7+ yaşlar için daha güvenli ve iTunes’dan izlenebiliyor. * Burak Göral    


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: **
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap

ROBIN ROBIN   6 +

7.5 /10

Çok emek harcanmış, çok tatlı ama küçük çocuklar için biraz karanlık bir kısa film. Devamı

Süre: 32 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michael Please, Daniel Ojari

Oyuncular: Adeel Akhtar (ses), Gillian Anderson (ses), Bronte Carmichael (ses), Richard E. Grant (ses), Amira Macey-Michael (ses)

ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA   5 +

8.0 /10

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular: Byron Howard (ses), María Cecilia Botero (ses), John Leguizamo (ses), Mauro Castillo (ses), Diane Guerrero (ses)

ADDAMS AİLESİ 2   9 +

3.5 /10

Tartışmalı ilk filme rağmen yine şiddetli ve inceliksiz bir devam filmi. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Greg Tiernan, Conrad Vernon

Oyuncular: Oscar Isaac (ses), Charlize Theron (ses), Chloë Grace Moretz (ses), Snoop Dogg (ses), Nick Kroll (ses)

KARMA'NIN DÜNYASI   6 +

8.0 /10

Rap şarkıcısı olmak isteyen şahane bir kız çocuğunun rengarenk hikayesi. Devamı

Süre: 13 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Ludacris

Oyuncular: Asia Bryant (ses), Camden Coley (ses), Ludacris (ses), Aria Capria (ses)