ÇILGIN HIRSIZ    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çılgın Hırsız altın dönemini yaşayan animasyon sinemasının en eğlenceli serilerinden biri.

“Her kötülüğün içinde bir iyilik merkezinin de olabileceği ve kötü insanın bu yönünü harekete geçiren bir durumla karşılaşması”nı konu alan; “senaryosu iyi yazılmış” her animasyon çalışır. Nitekim filmimizin kötüsü Gru, dünyanın “taşınamaz varlıkları”nı (mesela Mısır Piramitleri!) çalan, bencil, acımasız ve üstün zekâsını kötülüğe çalıştıran bir çılgın profesör parodisi. Herhangi bir insancıl tavıra pek sahip değil. Kendisinin tüm ayak işlerini yapan ve birbirlerinden klonlanmış küçük yaratıklar (minyonlar), hırsızlıklarında kullandığı teknolojik ürünleri kendisine sağlayan yardımcısı ve son derece huysuz annesiyle kurduğu kötülük dünyasında iyiliğe pek fazla yer yok. Nitekim bu sefer de “Ay”ı çalmak istiyor! Ancak ciddi bir rakibi vardır: En az onun kadar dişli bir hırsız olan Vector... Gru onun en belirgin zaafını, yani kurabiye düşkünlüğünü kullanarak üssüne girmeyi planlar. Bunu da üç tane kurabiye satıcısı yetim çocuğu evlat edinerek sağlamaya çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bundan sonrası biraz “İnanılmaz Aile” (The Incredibles) teknolojisi ve retro tadı, biraz Willy Wonka çocuksuluğu ve masalsılığı, biraz da “Canavarlar Yaratıklara Karşı” (Monsters vs. Aliens) eğlencesi ve çocuklar sayesinde yumuşayan bir taş yüreğin hikâyesi... Bunlara bir de Gru’ya sesini veren komedyen Steve Carell’in müthiş Rus aksanlı İngilizce dublajını ekleyin! 

Ülkemizde genel izleyici sınıfıyla vizyona girse de içerdiği bazı komik çizgi film şiddeti öğelerinden dolayı “Çılgın Hırsız”ı en az 7 yaş üstü çocuklara öneriyoruz.

Hem çocuklara hem de büyüklere hitap eden espri anlayışı, hareketli ve komik olay örgüsü ile eğlenceli bir animasyon. Sonrasında gelen iki devam filmi de pozitif mesaj vermekten çok işi daha da fazla komediye ve eğlenceye vurmuşlardı.

“Çılgın Hırsız”ı, Netflix ve iTunes’dan izleyebilirsiniz.


Pozitif Mesajlar  ***
Flörtöz Durumlar  -
Şiddet / Korku öğeleri  **
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  -
Oyuncak isteme potansiyeli  **


Yorum Yap