ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Soykırımı bir çocuğun gözünden anlatan, finali itibarıyla da sarsıcı bir film.  

Okullarımızda da çocuklara tavsiye edilen John Boyne imzalı ünlü romanın film uyarlaması da eserin kendisi kadar vurucu.
2. Dünya Savaşı sırasında bir Nazi subayının küçük oğlu Bruno babasının yeni görev yerinin Aushwitz toplama kampı olduğunu bilmiyordur. Anne, babası ve ablasıyla birlikte yeni evlerine taşındığında arkadaşlarından uzaklaşmış olmanın hüznüyle bir süre ortalarda yalnız başına dolanır. Kısa bir süre sonra evlerinde çizgili kıyafetiyle hizmetçi gibi çalıştırılan yaşlıca bir adamın kim olduğunu sorgulamaya başlar. Sonra bir gün dikenli tellerle ayrılmış ve ona bir çiftlik olduğu söylenen yerde aynı çizgili kıyafetiyle oturan bir çocuk görür. Bruno dikenli tellerin arkasında, pijamasıyla dolaştığını düşündüğü insanların Yahudi olduğunu öğrenir ve hem babası hem de eve gelen öğretmen Yahudi’lerin tamamının kötü insanlar olduklarını anlatmaktadır. Ancak Bruno konuştuğu Shmuel adlı çocuğun kendisi gibi bir çocuk olduğunu ve orada yaşanılan şeyin aslında çok büyük bir suç ve vahşet olduğunu acı bir şekilde farkedecektir.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Çizgili Pijamalı Çocuk”un romanı son derece akıcı, duygusal ve soykırımı bir çocuğun bakış açısıyla anlatabilme başarısını gösteren, ününü hakeden etkili bir kitaptır. Bir sinema filminde bir çocuğun masumiyetinin yanında böylesine bir vahşeti anlatabilmek ise oldukça zor ve nadir başarılan bir durum. (“Hayat Güzeldir” mesela bunu ender başaran filmlerden biri.) Film bu zor durumun altından kalkıyor sayılır. Özellikle de Bruno rolünde izlediğimiz oyuncu Asa Butterfield’in inandırıcı oyunculuğu sayesinde... Filmi çocukların doğru algılayabilmesi için de yetişkinler arasında geçen sahnelerde konuşulanlar ve 2. Dünya Savaşı’nda olan bitenler hakkında çocuklara biraz açıklama yapmak gerekebilir.

Filmde elbette bazı sert gerçeklerden bahsediliyor. Kamptaki Yahudi’lerin nasıl öldürüldüğü bazı diyaloglarda belli ediliyor. Bruno’nun babasının yanındaki genç subay sürekli Yahudi düşmanlığı yapıyor ve saldırganlık gösteriyor.

Ancak en çok endişe edilebilecek sahne elbette oldukça heyecanlı, köşeli ve hüzünlü olan finali. Hassas çocukların kesinlikle çok etkileneceği ve korkabileceği bir durumun içinde kalıyor Bruno. Bu sahneler her ne kadar grafik olarak her şeyi açık ve net bir şekilde göstermese de izleyenler ne yaşandığını gayet net anlıyor ve sinirlenip, üzülüyor.

Belli bir algı ve düşünce olgunluğuna gelmiş çocuklarla ırkçılığın, soykırımın ve nefretin ne kadar kötü bir şey olduğunu konuşabilmek için uygun bir film olduğu söylenebilir yine de.

Film pek çok ülkede 12+ ya da 13+ yaş sınıflandırması aldı. Netflix de 13+ vermiş, bizce de doğru bir karar. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: **
Alkol-sigara kullanımı: ***
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap