ÇİZMELİ KEDİ: SON DİLEK    8+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çizmeli Kedi’nin nefes kesen sahnelerle dolu, heyecanlı ve biraz da şiddetli bir macerası...

Kahramanımız Çizmeli Kedi, yeni macerasının hemen başında dev bir yaratığı haklar haklamasına ama tam da kutlama sırasında başına gelen bir durum yüzünden canlarından birini daha kaybeder. Tabi ki kedilerin 9 canı vardır! Ama bizim Çizmeli, onu kovalayan çok tehlikeli bir ödül avcısı sayesinde 8 canını daha önce tükettiğini, artık tek bir canı kaldığını keşfeder. Maceralı hayatından uzaklaşıp yaşlı bir kedili kadının evine sığınır. Ancak gizemli bir genç kız ve onu büyüten ayı ailesi Çizmeli’yi bulur. Amaçları gökyüzünden düşmüş sihirli bir yıldızın yerini gösteren haritayı ve yıldızı birlikte bulmaktır.

O yıldız kendisini bulan kişinin dileğini yerine getirecek güçtedir. Çizmeli, sığındığı evde peşine takılan özgüveni düşük bir küçük köpek ile bu haritanın peşine düşer. Harita zengin bir kötü adamın elindedir. Haritanın peşindeyken karşısına eski kız arkadaşı Kitty de çıkar. Böylece haritanın peşindeki herkes yıldızın olduğu yere doğru hareket eder. Çizmeli’nin peşinde ödül avcısı kurt da vardır!


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Doğrusu ilk filmden bu yana geçen zamanda animasyon teknolojisi çok ilerledi. Hikayeler de olgunlaştı, sahneler biraz sertleşti, karakterler daha boyutlandı. “Çizmeli Kedi”nin bu ikinci filminde de müthiş bir görsel dünya var. Aksiyon sahnelerini izlemeye doyamıyorsunuz. Ama senaryosu en önemli özelliği, çünkü birçok tahmininizi bozan, başından sonuna merakla izlemenizi sağlayan bir yapısı var. Çizmeli’nin ölüm korkusu ve peşindeki ödül avcısını gördükçe ya da hissettikçe yaşadığı panik atak çok inandırıcı bir şekilde yer almış filmde. Ama bu sahneler anksiyete bozukluğu olan çocuklar için zor olabilir biraz.

Filmin olumlu mesajları arasında arkadaşlığın, sevginin ve yaşamın kıymetini bilmek; kendi bencilliğinden kurtulmak, cesaret, dayanışma, güven, aile olmak gibi önemli temalar var. Ancak bazı detayların biraz ‘karanlık’ olduğunu vurgulamak gerek.

Mesela ‘azrail’i simgeleyen kırmızı gözlü, çift bıçaklı iri kurtun göründüğü her sahne küçük hassas çocukları korkutabilecek cinsten. Çizmeli ile ilk karşılaştıkları sahnede kahramanımızın alnından süzülen bir damla kan, bu tip animasyonlarda sık görmediğimiz bir detay. Çizmeli’nin sütle olan ilişkisini, içki benzetmesi yaparak espri malzemesi yapmışlar bolca. Aynı ganimetin peşine düşen hırsızlar da açıkça “İyi, Kötü, Çirkin” filmini hatırlatmakta. Ama finalde herkes kendi kötü tarafıyla yüzleşip doğru yolu buluyor.

Ülkemizde 6+ 10A sınıfı almış. 6 -10 arası çocuklar aileleriyle izleyebilirler yani. Ama bizce filmin bütün temalarının tam olarak algılanabilmesi için 7-8 yaşlar daha uygun. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: *
Kedi-köpek isteme potansiyeli: ****


Yorum Yap

SİHİRBAZIN FİLİ   7 +

7.5 /10

Sevilen bir çocuk kitabından uyarlanan, pozitif mesajlarla dolu, umut ve ilham verici bir film. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2023

Yönetmen: Wendy Rogers

Oyuncular: Noah Jupe (ses), Mandy Patinkin (ses), Natasia Demetriou (ses), Benedict Wong (ses), Sian Clifford (ses)

KARATECİ KUZU   8 +

4.0 /10

Şiddet içerikli esprilerle yürüyen diyalogsuz kısa komik maceralar. Devamı

Süre: 7 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Cédric Dietsch, Renaud Martin

Oyuncular: -

ONİ: ŞİMŞEK TANRISININ HİKAYESİ   8 +

9.0 /10

Muhteşem bir görsellik ve hayal gücü çok yüksek bir hikayeye sahip 4 bölümlük nefis bir mini dizi. Devamı

Süre: 170 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Daisuke 'Dice' Tsutsumi

Oyuncular: Momona Tamada (ses), Craig Robinson (ses), Duru Atlıhan (ses), Yaman Tümen (ses), Özgür Atkın (ses)

MUMYALAR   6 +

6.5 /10

Çocuklar için yapılmış romantik  komedi bir macera. Devamı

Süre: 88 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Juan Jesús García Galocha

Oyuncular: Sean Bean (ses), Joe Thomas (ses), Eleanor Tomlinson (ses), Santiago Winder (ses), Hugh Bonneville (ses)