CLIFFORD BÜYÜK KIRMIZI KÖPEK    6+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Ayrımcılık üzerine yoğunlaşan ama bazı dengesizlikleri de olan bir uyarlama.

12 yaşında çok iyi kalpli bir kız olan Emily ve annesi New York'ta kısıtlı imkanlarla yaşamaya çalışıyorlardır. Emily çok zeki bir kızdır ve çok elit bir ortaokulda burslu okuyordur. Ancak hem yeni öğrenci hem de burslu olması yüzünden okuldaki bazı kibirli öğrenciler tarafından dışlanır ve akran zorbalığına maruz kalır.

Emily bu yüzden çok mutsuzdur. Üstüne üstlük birkaç günlüğüne iş için şehir dışına çıkan annesi onu sorumsuz ve tembel dayısına emanet eder. Emily’nin yolu tam o gün, iyi bir yaşlı adam sayesinde kırmızı bir köpek yavrusuyla kesişir. Yine zorbalığa maruz kaldığı o akşam Clifford adını verdiği bu yavru köpekle uyuyan Emily sabah büyük bir sürprizle kaşılaşır: Clifford dev bir boyuta ulaşmıştır. Emily, sınıf arkadaşı Owen ve dayısıyla birlikte Clifford’ı eski haline getirmeye çalışırken, Clifford'dan haberi olan bir gen teknolojisi şirketi onu kaçırıp kendi deneyleri için kullanmak ister...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


1960’larda yaratılmış bir çocuk kitapları serisi olan Clifford’ın bu yeni uyarlamasının en önemli mesajı farklı olan bireylerden korkmamak, ayrımcılıktan ve zorbalıktan kaçınmak. Filmde hem Emily’e ekonomik durumu üzerinden okulunda uygulanan zorbalık, hem de Clifford’a rengi ve büyüklüğü yüzünden yapılan ayrımcılık ayıplanıyor. Hikayenin içinde göçmenler, siyahiler, asyalılar, latin Amerikalılar ve birçok farklı ırk ve sosyal konumdaki insanlar arasında ayrımcılığın anlamsız ve kötü olduğu; dayanışmanın, birlikte barış içinde yaşamanın önemi vurgulanıyor. Empati, dayanışma ve hoşgörü temaları güzel işleniyor bu anlamda.

Ancak filmin yapımcıları çocuklar eğlenirken yanlarındaki ebeveynler de sıkılmasınlar diye filmin mizah dozunda bazı dengesizlikler yapmışlar. Özellikle sorumsuz ve tembel dayının bazı durumları, yaptıkları komik ve sempatik gösteriliyor. Kötü adamın durumu da karışık. Gen teknolojisini kullanarak besinleri büyültmeyi, bu yolla da açlığa, kıtlığa çözüm bulmak isteyen bir şirket yöneticisi kendisi.

Birazcık çizgi film şiddetinden, tuvalet esprisinden bahsetmek de mümkün. Dayı karakterinin iş görüşmesi için gittiği şirkette dezenfektan sıvısıyla temizlenme çabası, Clifford’ın gaz çıkarması ve bir ağaca çişini yaparken insanları ıslatması gibi espriler var. Bazı diyaloglarda ‘ucuz kupon’, ‘salak’, ‘aptal’ gibi ifadeler de duyuluyor.

Filme ülkemizde 6A yaş sınıfı verilmiş. Dünyada ‘genel izleyici’ ve 6+ vermiş ülkeler de bulunuyor. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Köpek isteme potansiyeli: ***


Yorum Yap