COCO    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Zor bir konuyu o kadar farklı bir yerden ve iyi anlatıyor ki, sevmemek mümkün değil.

Çocuğun ona iyi bakacak ve tüm ihtiyaçlarını giderecek bir ailesi olmasının bedelinin onu hayallerinden ya da ideallerinden uzaklaştırmak olmadığını bu kadar mı güzel anlatır bir film! “Coco” daha ilk dakikasından itibaren sizi öylesine içine alan bir film ki, bitince ondan edindiğiniz tüm duyguları bir süre üzerinizde taşıyorsunuz.

En başta sanıldığı gibi Coco adlı bir çocuğun hikâyesini anlatmıyor. Coco hikâyenin esas kahramanı Miguel’in büyükannesi aslında. Coco’nun babası zamanında müziği seçtiği için kızını ve çok sevdiği karısı Imelda’yı terk etmiştir. Ernesto de la Cruz, Meksika’nın en ünlü yıldızı olmuştur olmasına ama geride kalan ailesi onu geçmişlerinden tümüyle silmiştir. Sonraki nesiller de bu yüzden müzikten dahi nefret etmişler, ailenin en küçük torunu Miguel’in müziğe ilgi duymasını bile yasaklamışlardır. Miguel de buna isyan eder ve müziğe olan tutkusunu ailesinden gizlice yaşamayı sürdürmektedir.

Çok film izleyenler bilirler, Meksika kültürünün çok anlamlı bir bayramı vardır: Ölüler Günü. Herkes ailesinin müteveffalarının en sevdiği şeyleri mezarlarının başındaki sunaklara adak olarak koyar ve böylece sevdiklerinin ruhunu anar. Miguel de büyük büyük dedesinin kabrindeki gitarını ödünç alarak bir yetenek yarışmasına katılmak isterken yanlışlıkla ölüler diyarına bir yolculuk yapmak zorunda kalır. Geri dönebilmek için büyük büyük dedesini bulması ve ondan bir hayır duası alması gerekir. Miguel’in ölüler diyarındaki bu yolculuğu çeşitli sürprizlerle, heyecanlı olaylarla, duygusal anlarla ve müzikle doludur...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Coco”, içinde birçok pozitif mesaj ve yaratıcı fikir barındıran, duygusal, eğlenceli bir film. Yani bir animasyon filmden ne bekliyorsanız hepsine sahip. Hikâyenin vardığı nokta ise çok anlamlı. Sadece ailesinin Miguel’in müzisyenlik hayalini ve yeteneğini bir inat uğruna bastırmasını izlemiyoruz, unutulmamayı hak edenlerin ve unutulmaz olmayı hakkıyla elde etmeyenlerin de birbirleriyle girdikleri mücadeleyi izliyoruz.

Hikayenin ölüler diyarında geçmesi bazı korkunç öğelerin olmasına da olanak vermesine rağmen film bu detayları çok eğlenceli ve kolayca hallediyor. Yine de bazı hassas çocuklara ölüm, hayalet ya da iskelet detaylarını açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Bu anlamda bizim de yaş önerimiz Disney'in dediği gibi 7+ * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: **
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: *
Gitar isteme potansiyeli: **


Yorum Yap

IVY+BEAN: BALE MAHKÛMLARI   7 +

6.5 /10

Pozitif mesajları ve eğlenceli anlatımıyla sevimli bir çocuk ve aile filmi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Elissa Down

Oyuncular: Madison Skye Validum, Keslee Blalock, Marci T. House, Garfield Wilson, Jesse Tyler Ferguson

IVY+BEAN   7 +

7.0 /10

Sevilen bir çocuk kitabı serisinden uyarlanan eğlenceli film serisinin başlangıç filmi. Devamı

Süre: 50 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Elissa Down

Oyuncular: Madison Skye Validum, Keslee Blalock, Marci T. House, Jaycie Dotin, Garfield Wilson

BUZ DEVRİ: BUCK WILD’IN MACERALARI   6 +

6.0 /10

Buz Devri kahramanlarıyla yeniden dinozorların kayıp dünyasındayız. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: John C. Donkin

Oyuncular: Simon Pegg (ses), Jake Green (ses), Dominique Jennings (ses), Sean Kennin (ses), Altan Erkekli (ses)

PİNOKYO (2022)   8 +

6.0 /10

Klasik hikayeye içinizi ısıtacak bir müzikal uyarlaması. Devamı

Süre: 105 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Joseph Gordon-Levitt (ses), Cynthia Erivo, Angus Wright, Luke Evans