COCOMELON    2+

8 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Okul öncesi çok küçük çocuklar için tasarlanmış, yuvalarda işlenen konu ve şarkılar.

Okul öncesi çocuklar için harfleri, renkleri, sayıları öğretmeyi amaçlayan çok fazla video var. YouTube ve dijital platformlar böyle içeriklerle dolu. Aslında bu içerikler çok basit görünse de çok dikkatle yapılması gereken içerikler.

Amerikan yapımı “CocoMelon” bu tür video içeriklerinin en çok bilinenlerinden biri. Üç kardeş çocuk, onların anne babaları ve arkadaşlarıyla ilerleyen, öykü anlatmaktan ziyade video kliplerden oluşan bir yapısı var “Cocomelon”un.  


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Youtube ve Netflix’de orijinal sesleriyle yer alan “CocoMelon”, Puhu TV’de Türkçe dublajla izlenebiliyor. Şarkılar güzel türkçeleştirilmiş. Çoğu şarkının melodisi tanıdık çocuk şarkıları, klasik müziklerden oluşturulmuş. Alfabe öğretirken elbette ingiliz alfabesi üzerinden gidiliyor. W, X, Q gibi harfler var. Ama bunun dışında renkler, gezegenler ve sayılar gibi genel konular tatlı şarkılar eşliğinde işleniyorlar.

Bunların dışında; okula gitmek, uyumak, yüzme öğrenmek, kendi yemeğini kendin yemek, arkadaşlara nazik davranmak gibi konularda da güzel mesajlar veriyor.

Bütün şarkılar çok pozitif, karakter tasarımları aydınlık, güleryüzlü ve iyi huylular. Korkutucu bir öğe içermiyor. Batıda çocukların hepsinin beyaz ırktan olması, farklı etnik köken ve ırktan çocuklara yer verilmemesi eleştirilmişti.

“CocoMelon” Türkçe dublaj destekli bir şekilde 20-22 dakikalık bölümler eşliğinde puhutv.com’da ücretsiz olarak izlenebiliyor ama her bölümde birkaç kere şarkıları bölen reklamların olduğunu da belirtelim. Bu reklamlar da maalesef bu yaş grubunun üstüne hitap etmekteler. Bu reklamları atlatmakta fayda var.

İngilizce eğitimi için düşünüyorsanız Youtube Kids ve Netflix’de orijinal sesleriyle bulunabiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: **


Yorum Yap