CROOD’LAR 2: YENİ BİR ÇAĞ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok eğlenceli ama şiddet içerikli pek çok espri var.

2013 yapımı ilk “Crood’lar” filmi zamanında oldukça eğlenceli bulunmuş ve ilgi görmüştü. Yıllarca bir devam filmi beklendi ama önce bir tv dizisi yapıldı, 7 yıl sonra gelen devam filmi de pandemi yüzünden daha da geç çıkabildi bekleyenlerin karşısına.

İkinci film de ilk film gibi eğlence odaklı ve yine aile olmak temasını sürdüren bir yapıda. Tarihöncesi çağın sevimli ailesi Crood’lar, aralarına en son katılan ve ailenin genç kızı Eep’e tutulan genç delikanlı Guy’ı artık iyice kabullenmiştir. Yeni yaşamlarını kurmak için daha güvenli yeni bir yuva arayışları sürerken karşılarına Guy’ın bebekliğini ve onun kaybettiği ailesini bilen, tanıyan Üstünsoy ailesi çıkar. Yaşadıkları yerin etrafını duvarlarla çevirmiş bu karı-koca genç kızlarıyla birlikte kendilerine güvenli ve verimli bir mekan kurarak yerleşik düzene geçmiştir artık. Crood’lar en başta şaşırsalar da bu yeni hayata alışmaya başlarlar giderek. Ancak Üstünsoylar, Crood’lara göre biraz daha “kültürlü” ve moderndirler. İki aile arasındaki bu sınıf farkı giderek bir sürtüşmeye dönüşür. Ama sonrasında ortak bir tehdite karşı birleşmek zorunda kalırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


En başta film Eep ve Guy’ın flörtü ve baba Grug’un buna alışması meselesine odaklanacakmış gibi yapıyor, ama neyse ki bu konu “Buz Devri” serisindeki kadar abartılmamış. Eep ve Guy’ın birbirlerine olan aşkları onları sarhoş olmuşlar gibi hareket ettiriyor. Sevimli ve komik sahneler bunlar. Küçük çocuklar bunların esprili abartmalar olduğunu anlaması gerekiyor. Zaten ilk filmde olduğu gibi bolca düşmeli-kalkmalı çizgi film şiddeti içeren sahne ve espri var. Yine ilk filmde olduğu gibi birçok tehlikeli durumlar içinde kalıyor karakterler. Hayvan ve canavar karışımı garip yaratıklar var; mesela altı gözlü kurtlar, köpekbalığı şeklinde kaplanlar vb. Tabi ki finalde karşımıza çıkan dev maymun canavar da hassas çocukları biraz ürkütebilir. Küçük, yumruk maymunlarının aralarında gözleri farklı parlayanları da bir parça ürkütücü.

“The Croods” filmleri eğlenceyi ön plana çıkaran aksiyon dozu yüksek filmler. Özünde aile olmanın ve dayanışmanın önemi vurgulanmakta. Bazen işler bozulsa da, aralara küçük dargınlıklar girse de aileiçi iletişim ve sorunların konuşulabilmesi çok önemli. Dayanışma her zaman bu filmlerde çok önemsenen ve vurgulanan başka bir tema. Nitekim bu filmde de çok farklı yapılara sahip iki aile, dayanışma sayesinde birbirlerini kazanıyorlar. Ayrıca finalde kadınların erkekler için kurtarma harekatı yapması da güzel bir farklılık katıyor.  

Film ülkemizde 6+ yaş sınıflandırmasıyla vizyona girdi. Komik ve eğlenceli ama daha küçük çocuklar için biraz fazla hareketli ve şiddetli olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

MARLEY VE BEN   10 +

7.0 /10

Bazı detayları fazla duygusal olan bir aile filmi. Devamı

Süre: 115 dk. Yapım Yılı: 2008

Yönetmen: David Frankel

Oyuncular: Owen Wilson, Jennifer Aniston, Eric Dane, Kathleen Turner, Alan Arkin, Haley Bennett

PATRON BEBEK 2: AİLE ŞİRKETİ   7 +

5.5 /10

İlk filmdeki gibi aile ve kardeşlik mesajları verirken yine bazı sivri manevralar yapılmış. Devamı

Süre: 107 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Tom McGrath

Oyuncular: Alec Baldwin (ses), James Marsden (ses), Amy Sedaris (ses), Ariana Greenblatt (ses), Jeff Goldblum (ses)

CAMGÖZ   7 +

6.5 /10

Hayli dinamik, hızlı ve daha çok eğlence odaklı bir çocuk dizisi. Devamı

Süre: 22 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jacinth Tan

Oyuncular: Liam Mitchell (ses), Dee Bradley Baker (ses), Kari Wahlgren (ses), Aly Mawji (ses), Liz Burnette (ses)

LUKA   6 +

7.5 /10

İnsanın içini ısıtan bir özgüven kazanma ve arkadaşlık hikayesi. Devamı

Süre: 71 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Enrico Casarosa

Oyuncular: Jacob Tremblay (ses), Jack Dylan Grazer (ses), Emma Berman (ses), Maya Rudolph (ses)