CROOD’LAR 2: YENİ BİR ÇAĞ    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çok eğlenceli ama şiddet içerikli pek çok espri var.

2013 yapımı ilk “Crood’lar” filmi zamanında oldukça eğlenceli bulunmuş ve ilgi görmüştü. Yıllarca bir devam filmi beklendi ama önce bir tv dizisi yapıldı, 7 yıl sonra gelen devam filmi de pandemi yüzünden daha da geç çıkabildi bekleyenlerin karşısına.

İkinci film de ilk film gibi eğlence odaklı ve yine aile olmak temasını sürdüren bir yapıda. Tarihöncesi çağın sevimli ailesi Crood’lar, aralarına en son katılan ve ailenin genç kızı Eep’e tutulan genç delikanlı Guy’ı artık iyice kabullenmiştir. Yeni yaşamlarını kurmak için daha güvenli yeni bir yuva arayışları sürerken karşılarına Guy’ın bebekliğini ve onun kaybettiği ailesini bilen, tanıyan Üstünsoy ailesi çıkar. Yaşadıkları yerin etrafını duvarlarla çevirmiş bu karı-koca genç kızlarıyla birlikte kendilerine güvenli ve verimli bir mekan kurarak yerleşik düzene geçmiştir artık. Crood’lar en başta şaşırsalar da bu yeni hayata alışmaya başlarlar giderek. Ancak Üstünsoylar, Crood’lara göre biraz daha “kültürlü” ve moderndirler. İki aile arasındaki bu sınıf farkı giderek bir sürtüşmeye dönüşür. Ama sonrasında ortak bir tehdite karşı birleşmek zorunda kalırlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


En başta film Eep ve Guy’ın flörtü ve baba Grug’un buna alışması meselesine odaklanacakmış gibi yapıyor, ama neyse ki bu konu “Buz Devri” serisindeki kadar abartılmamış. Eep ve Guy’ın birbirlerine olan aşkları onları sarhoş olmuşlar gibi hareket ettiriyor. Sevimli ve komik sahneler bunlar. Küçük çocuklar bunların esprili abartmalar olduğunu anlaması gerekiyor. Zaten ilk filmde olduğu gibi bolca düşmeli-kalkmalı çizgi film şiddeti içeren sahne ve espri var. Yine ilk filmde olduğu gibi birçok tehlikeli durumlar içinde kalıyor karakterler. Hayvan ve canavar karışımı garip yaratıklar var; mesela altı gözlü kurtlar, köpekbalığı şeklinde kaplanlar vb. Tabi ki finalde karşımıza çıkan dev maymun canavar da hassas çocukları biraz ürkütebilir. Küçük, yumruk maymunlarının aralarında gözleri farklı parlayanları da bir parça ürkütücü.

“The Croods” filmleri eğlenceyi ön plana çıkaran aksiyon dozu yüksek filmler. Özünde aile olmanın ve dayanışmanın önemi vurgulanmakta. Bazen işler bozulsa da, aralara küçük dargınlıklar girse de aileiçi iletişim ve sorunların konuşulabilmesi çok önemli. Dayanışma her zaman bu filmlerde çok önemsenen ve vurgulanan başka bir tema. Nitekim bu filmde de çok farklı yapılara sahip iki aile, dayanışma sayesinde birbirlerini kazanıyorlar. Ayrıca finalde kadınların erkekler için kurtarma harekatı yapması da güzel bir farklılık katıyor.  

Film ülkemizde 6+ yaş sınıflandırmasıyla vizyona girdi. Komik ve eğlenceli ama daha küçük çocuklar için biraz fazla hareketli ve şiddetli olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz... * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: ***
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

KOYUN SHAUN: NOEL’DEN ÖNCE BULUŞALIM   5 +

7.0 /10

Meraklı koyunumuzun yine gayet hareketli kısa bir macerası. Devamı

Süre: 30 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Steve Cox

Oyuncular: Justin Fletcher (ses), John Sparkes (ses), Laura Aikman (ses), Marcus Brigstocke (ses), Kate Harbour (ses)

KIRIK KASET   11 +

7.5 /10

Özellikle 10 yaş üstü kız çocuklarının özgüvenine iyi gelecek tatlı bir duygusal komedi. Devamı

Süre: 93 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Valerie Weiss

Oyuncular: Gemma Brooke Allen, Julie Bowen, Audrey Hsieh, Olga Petsa, Nick Thune

ROBIN ROBIN   6 +

7.5 /10

Çok emek harcanmış, çok tatlı ama küçük çocuklar için biraz karanlık bir kısa film. Devamı

Süre: 32 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Michael Please, Daniel Ojari

Oyuncular: Adeel Akhtar (ses), Gillian Anderson (ses), Bronte Carmichael (ses), Richard E. Grant (ses), Amira Macey-Michael (ses)

ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA   5 +

8.0 /10

Bir renk ve müzik cümbüşü, Disney’in en iyilerinden biri. Devamı

Süre: 99 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular: Byron Howard (ses), María Cecilia Botero (ses), John Leguizamo (ses), Mauro Castillo (ses), Diane Guerrero (ses)