CYRANO    13+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Güzel mesajları olan önemli bir klasik, ama biraz şiddet var...

Edmond Rostand’ın tiyatro klasiği “Cyrano de Bergerac” birkaç kere daha uyarlanmıştı sinemaya. En ilgi gören uyarlaması 1990 yapımı Fransız yapımı filmiydi ve Gerard Depardieu’nun efsane performansı da hâlâ hatırlardadır. Bu yeni uyarlama ise eserin tiyatroda sahnelenen müzikalinden yapılmış. Orijinal eserde çok duygusal bir kişiliği olan ve tonla iyi özelliğinin olmasına rağmen burnunun dikkat çekici bir büyüklüğe sahip olması yüzünden aşık olduğu Roxanne’e bir türlü açılamayan Cyrano, bu seferki uyarlamada kısa boyu yüzünden kendini hep geri çekmektedir.

Ama aslında Roxanne’e açılmasındaki en büyük engel bu değildir. İnatçı bir şekilde büyüttüğü abartılı gururudur. Cyrano kelimeleri çok iyi kullanır, kendisini ve duygularını ifade etmek konusunda üstün bir kabiliyeti vardır. Biraz kibirli ama çok güzel bir genç kadın olan Roxanne ise alabildiğine romantik bir yapıdadır ve onun için sözcükler her zaman çok önemlidir. Genç bir asker olan Christian’a ilk görüşte aşık olur. Ancak Christian güzel sözler söylemek konusunda pek de maharetli değildir. Cyrano sırf Roxanne mutlu olsun diye, kalbi acıyarak da olsa Christian’a aşk mektupları yazmasında yardım eder. Cyrano’nun yıkıcı gururu ve Roxanne’nin kibri ikisinin de muhteşem bir aşk yaşamalarına engel olur yıllarca...


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


17. yüzyılın Fransa’sında geçen bu hikaye iletişimin ve iletişim kurma kabiliyetinin önemine vurgu yapıyor aslında. Önemli olan dış güzellik ya da nasıl göründüğün değil, kendini nasıl ifade edebildiğindir. Cyrano birçok olumlu özelliği olmasına rağmen ruh eşini yine de elinden kaçırır. Roxanne için de aynı şey geçerli, hemen önünde olan çok seveceği bir insanı tam olarak algılayamaz. Diğer yandan Christian sevdiği kadına dürüstçe yaklaşmak yerine kendisinde olmayan bir yeteneği varmış gibi göstermeye çabalar. Bu yüzden Roxanne’e yaklaşabilir ama onu hakedemez. Yalancılık başta işe yaramış gibi gözükse de dürüstlüğün yerini hiçbir zaman tutamaz.

Bu güzel mesajlar bu uyarlamada da yerli yerini buluyor elbette. Sahne müzikalinin melodik şarkıları da yine hikayenin duygusuna eşlik ediyor. Müzikallerle arası iyi olan gençler ve çocuklar sıkılmazlar.

Çok yetenekli bir oyuncu olduğunu rol aldığı her yapımda kanıtlayan Peter Dinklage, şarkı söyleme konusunda üstün bir yetenek olmasa da karakterin duygu dünyasını çok iyi yansıtıyor. İyi bir yönetmen olan Joe Wright, bazı müzikli sahneler biraz müzik klibi gibi görünse de akıcı bir yönetmenlik sergilemiş.

Cinsellikle ilgili yoğun bir sahne yok ama elbette, öpüşme, evlilik, flört etmek konularındaki fikirleri ve bazı kılıç düellolarında kendisini gösteren şiddet sahneleri küçük çocuklar için pek uygun değil. Bir de savaş sahnesi sırasında ölen askerler gösteriliyor. Genelde pek çok ülkede 12+ ya da 13+ almış. Bizde 13+ yaş sınıfı verilmiş. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ****
Flörtöz durumlar: **
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap