DALGALARA KARŞI    13+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış, bir azim ve zorluklarla mücadele filmi...

Güzel ve hayat dolu, gelecek vaat eden, ailesiyle adeta suyun içinde büyümüş sörfçü bir genç kız olan Bethany bir gün bir köpekbalığı saldırısına uğradığında bütün hayatı tersyüz olur. Tek kolunu kaybeden Bethany ilerleyen günlerde çok güçlü bir duruş ve kişilik sergileyerek bu büyük acıyı geride bırakmayı başaracaktır. Bethany bundan sonraki hayatında sadece tek kolla gündelik sorunlarının üstesinden gelmeyi öğrenmekle kalmayacak, tekrar sörf yapmaya dönmek için de sürekli gayret gösterecektir.

“Dalgalara Karşı”, bu zorlu süreçten başarıyla çıkan, tutkuyla yaptığı sporuna geri dönen dünyaca ünlü Amerikalı profesyonel sörfçü Bethany Hamilton’ın gerçek hikayesini anlatıyor. Filmin sonunda gerçek Bethany’nin görüntülerini de izliyorsunuz.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Büyük bir sıkıntı ile yüzleşmek, yaşanan kötü bir olay yüzünden hayattan ve kendinden vazgeçmemek, kararlılıkla inat etmek, yaşamı sürdürmek, her koşulda ailenin desteğinin önemi, azimle çalışmak gibi tonla pozitif mesajı var filmin. Bethany’nin yeni yaşamına uyum sağlamak için gösterdiği gayret gerçekten çok etkileyici. Hayattaki amacını bilen, kendinin çok farkında ve her zaman devam etme gücünü kendisinde bulan, birkaç defa umutsuzluğa kapılsa da genelde hep soğukkanlılığıyla kendine hayran bırakan bir genç kız, örnek bir rol model. Üstelik Bethany kendi durumunu bir kenara bırakıp Tayland’daki tsunami felaketi yaşayanlara yardım etmeye de gidiyor... Bethany’nin anne-babasının ve kardeşlerinin tavırları da oldukça destekçi. Üstelik iki popüler oyuncu, Dennis Quaid ve Helen Hunt tarafından canlandırılmaktalar.  

Elbette çocuklar açısından zorlu bir sahnesinden bahsetmek gerek. Filmin 22. dakikasında, Bethany’nin köpekbalığı saldırısına uğradığı sahne çok hızlı bir şekilde halledilmiş. Isırma anı neredeyse hiç görünmüyor ama biraz kanlı bir sahne olduğunu ve sonrasındaki birkaç dakikada ciddi bir panik halinin sergilendiği konusunda uyarmak zorundayız. Sadece bu sahnesi yüzünden dünyanın pek çok ülkesinde aileyle birlikte 12+ şeklinde sınıflandırılan bir film “Dalgalara Karşı”. Öncesinde ve sonrasında ise çocukları negatif anlamda etkileyecek hiçbir şey yok. Ne bir argo kelime, ne alkol-sigara, ne de başka bir şey.

Filme Netflix 16+ vermiş. Bizce 13+ yaş çocuklarla ailece izlenebilir. Ama denizle ya da köpekbalıklarıyla ilgili fobisi olan çocukları yine de uzak tutmalı. Engelli çocuklara da  yaşamın zorluklarıyla mücadele konusunda iyi gelebilecek bir film.

Film Netflix’te Türkçe altyazılı izlenebiliyor. İnternette bazı sitelerde türkçe dublajı da bulunabiliyor. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

ZENKO TAKIMI   3 +

8.0 /10

Çocukları iyilik yapmaya yönlendiren çok sempatik bir çizgi dizi. Devamı

Süre: 23 dk. Yapım Yılı: 2022

Yönetmen: Jack C. Thomas

Oyuncular: Dominic Mariche (ses), Nakai Takawira (ses), Darcy Han (ses), Penelope Good (ses), Hartley Bernier (ses)

CESUR ZEBRA   6 +

6.5 /10

Güzel mesajı var ama küçük çocuklar için biraz sert sahneleri olan bir film. Devamı

Süre: 85 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Anthony Silverston

Oyuncular: Jake T. Austin (Ses), Laurence Fishburne (ses), Steve Buscemi (ses), Richard E. Grant (ses), Liam Neeson (ses)

JULIE’NİN YEŞİL ODASI   4 +

8.4 /10

Çocuklara sahne sanatları konusunda eşsiz bilgiler veren, akıcı, eğlenceli ve harika bir çocuk programı. Devamı

Süre: 27 dk. Yapım Yılı: 2017

Yönetmen: Julie Andrews, Judy Rothman Rofé, Emma Walton Hamilton

Oyuncular: Julie Andrews, Giullian Yao Gioiello, Jennifer Barnhart

DALGALARA KARŞI   13 +

7.0 /10

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış, bir azim ve zorluklarla mücadele filmi. Devamı

Süre: 112 dk. Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Sean McNamara

Oyuncular: AnnaSophia Robb, Dennis Quaid, Helen Hunt