DANS HAYALLERİ: SICAK ÇİKOLATA FINDIKKIRAN    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Bale eğitimi, çalışma disiplini, özgüven ve duruş sahibi olmak üzerine ilham verici bir belgesel.

Ünlü besteci Çaykovski’nin Fındıkkıran Balesi tüm dünyada 700’den fazla kumpanya tarafından sergilenmiş. “Şöhret” (Fame) dizisinden de hatırlayacağınız ünlü dansçı ve koreograf Debbie Allen 2008’de kendi dans akademisinde her yıl sonu öğrencileriyle sahnelemek amacıyla Fındıkkıran’ın kendi versiyonunu yapmış. İsmi “Sıcak Çikolata Fındıkkıran”.  

Debbie Allen Dans Akademisi’ne (DADA) yılda 200 öğrenci alınıyor. Bunların yüzde 75’i burslu üstelik. DADA her eylül ayında Sıcak Çikolata Fındıkkıran için seçme düzenliyor. Bu tarihten itibaren akademide hummalı bir prova süreci başlıyor.

Bu eğitim süreci öğrencilere sadece bale öğretmeyi değil çocukların özgüvenli, çalışkan ve cesur bireyler olmaları için de büyük fırsatlar sağlıyor...

Bale ve diğer dans türlerini öğretmenin yanısıra, çocukları kültür ve sanatla büyütmek, onları hayata hazırlamak bu eğitimin büyük bir parçasını oluşturuyor. 4-5 yaşından itibaren Akademi’ye giren çocuklar başkalarına saygılı olmayı, zorluklar karşısında vazgeçmemeyi, hedef belirleyip o hedefe ulaşmak için emek ve çaba vermeyi öğreniyorlar. Akademi onları büyütüyor, olgunlaştırıyor ve dimdik ayakta tutuyor.  

Debbie Allen’ın Fındıkkıran versiyonunda başka ülkelerin kültürleri, dans ve müzik türleri de yer alıyor. Dolayısıyla öğrenciler bu ülkelerin kültürleri hakkında da bilgileniyorlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Bir dans hocası şöyle söylüyor filmde kız öğrencilerine: “AVM’lerde topuklu ayakkabılarla gezip şık görünerek hedefinize ulaşamazsınız. Çalışacaksınız!” Müzik ve bale eğitiminin disiplinli ve biraz sert bir üslubu olduğu doğrudur elbette ama verdiği kazançların da haddi hesabı yok. Film boyunca eğitmenler ve öğrenciler Akademi’de yaşadıkları tecrübeleri anlatıyorlar. Dans eğitiminin zorlukları, provalar ve gösteri akşamı yaşanan heyecanlar... Arada Debbie Allen’ın kariyerine ve Akademi’yi kurma hikayesine de kısa kısa değiniliyor.

Finalde çıkan gösteri 8 kere sahneleniyor ve Akademi bilet satışlarından 450.000 $ kazanarak en büyük gelir kaynağına ulaşıyor. Bu yüzden öğrencilerinin yüzde 75’i burslu.

İçeriğini oluşturan eğitimler gibi, özellikle de kız çocuklarına büyük bir özgüven, güç ve duruş kazandırmayı hedefleyen bu Netflix belgeseli “Dans Hayalleri: Sıcak Çikolata Fındıkkıran” 7+ yaş sınıfı almış. Ancak maalesef Türkçe dublajla desteklenmemiş. Hem bu yüzden hem de bazı kısımlarının küçük yaşta tam algılanamayacağını düşündüğümüz için bizce 9-10 yaşlardan itibaren daha iyi gider. * Burak Göral


Pozitif mesajlar: *****
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: -
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Bale eğitimi isteme potansiyeli: ****

 


Yorum Yap

HAYATIMIN KAMPI   10 +

6.5 /10

Genç izleyiciler için enerjik ve sempatik bir yaz kampı müzikali. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2021

Yönetmen: Roman White

Oyuncular: Kevin Quinn, Bailee Madison, Jahbril Cook , Kat Conner Sterling

LAGAAN: EVVEL ZAMAN İÇİNDE HİNDİSTAN’DA   10 +

8.0 /10

Oldukça pozitif mesajlar içeren, ama biraz fazla uzun bir Bollywood klasiği. Devamı

Süre: 224 dk. Yapım Yılı: 2001

Yönetmen: Ashutosh Gowariker

Oyuncular: Aamir Khan, Raghuvir Yadav, Gracy Singh , Rachel Shelley, Paul Blackthorne

BILLY ELLIOT   12 +

8.0 /10

Mükemmel bir azim, çalışma, güçlüklerle başetme filmi. Devamı

Süre: 110 dk. Yapım Yılı: 2000

Yönetmen: Stephen Daldry

Oyuncular: Jamie Bell, Julie Walters, Gary Lewis, Jean Heywood, Jamie Draven

DANS HAYALLERİ: SICAK ÇİKOLATA FINDIKKIRAN   10 +

8.0 /10

Bale eğitimi, çalışma disiplini, özgüven ve duruş sahibi olmak üzerine ilham verici bir belgesel. Devamı

Süre: 80 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Oliver Bokelberg

Oyuncular: Debbie Allen, Maylah Chanel, Lyrik Cruz , Ava Bokelberg