DEMİR DEV    7+

9.3 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

“Demir Dev” (The Iron Giant) Amerikan sinemasının animasyon türünde Pixar öncesinin en nitelikli filmlerinden biriydi. Uzaydan gelen bir robot ile bir çocuğun dostluk ilişkisini anlatan hikayesiyle biraz “E.T.”yi anımsatsa da çok maceralı ve komik bir filmdir.

1950’lerde tipik bir Amerikan kasabasında annesiyle birlikte yaşayan 9 yaşındaki Hogarth ormanda uzaydan gelen dev robotla bir şekilde iletişim kurar ve aralarında sıkı bir arkadaşlık başlar. Elbette kasabaya gelen hükümet ajanı Kent Mansley bu uzaylı robotu arayıp yok etmek konusunda son derece kararlıdır. Hogart onu kasabanın hurdalığını işleten Dean’le birlikte saklamaya çalışır.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Demir Dev”in cesur hamlelerle ele aldığı güzel mesajları var. Kahramanı Hogart meraklı, cesur ve iyi yürekli bir çocuk. Filmin kötü adamı son derece egosantrik ve itici bir adam. Bu vesileyle kendini bu kadar önemli gören insanların ne kadar sevimsiz olabileceğini konuşabilirsiniz çocuğunuzla.

Ama kabul etmek lazım film biraz korkutucu başlıyor. İlk 15-20 dakikasında demir devin bir parça ürkütücü göründüğü bazı planlar mevcut. Ama kendisi uzaylı ve en başta niyeti belirgin olmayan bir kahraman sonuçta. Film boyunca da biraz hasar veriyor etrafa. Özellikle de her türlü silah onu aşırı sinirlendiriyor ve gözleri kırmızıya dönüyor. Hassas bazı küçük çocuklar bu sahnelerde de ürkebilirler. Hogarth demir deve son derece güzel duygular öğretiyor ama sonra. Demir devin avcıların öldürdüğü bir geyiğe üzüldüğü sahnede çocuk seyirciler de bir parça üzülebilir geyik için. Zaten film ilerledikçe ilk başta korktukları bu çocuksu ve duygusal dev metal robotu çok seveceklerdir. Finalde biraz hüzünlenecekler ama son sahnedeki bir gelişme filmi iyi duygularla bitirmelerine sebep oluyor yine de merak etmeyin.

“Demir Dev” BeinConnect’te ve internette çeşitli platformlarda izlenebilmekte.


Pozitif Mesajlar  ****
Flörtöz Durumlar  
Şiddet / Korku öğeleri ***
Argo Kullanımı  *
Alkol – Sigara kullanımı  *
Oyuncak isteme potansiyeli  -


Yorum Yap