DOĞAL KAHRAMANLAR    7+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çevreci mesajları olsa da aksiyon sahneleri biraz şiddetli bir macera.

Bilim insanı olan babasını ziyarete gelen genç bir kız Mary babasının ormanda yaşayan el kadar küçük insanların olduğu varsayımlarına hiç inanmaz elbette. Ancak bunu ilk elden deneyimleyeceği bir maceraya girmek üzeredir...

Bir arı topluluğu gibi kraliçelerine bağlı olarak yaşayan yaprak adamlar, ormanın kötücül bir topluluğuyla mücadele etmektedir. Kirlilik içinde yaşamak isteyen bu toplulukla girişilen savaş sırasında ana kraliçe yoğun bir saldırıya uğrar. Kraliçe ölmeden önce sihirli bir ‘tomurcuk’u onu yaralı olarak son gören kişi olan Mary’e uzatır. Tam o sırada gerçekleşen bir sihirle Mary de Yaprak Adamlar boyutuna iner. Böylece Mary öncelikle eski haline dönmenin yollarını aramaya başlar sonra da Yaprak Adamların haklı savaşına yardımcı olur.    


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


Mary ve Yaprak Adamlar’ın mücadelesi doğayı korumak anlamına geliyor elbette. Arkadaşlık kurduğu genç adam Nod’un da babasından sürekli eğitim alıyor olması Mary’nin de kendi babasıyla kurduğu ilişkiyi gözden geçirmesine neden oluyor. İki gencin de kendi arzu ve isteklerini topluluğun menfaatlerinin üstünde görmesi de macera ilerledikçe törpüleniyor. Elbette böyle bir hikayede dayanışma ve takım çalışmasının önemi de vurgulanmakta.

Kraliçe’nin ölüm sahnesi biraz üzücü doğrusu. Sonraki savaşlarda da bazı kayıplar yaşanıyor. Bu sahnelerde bazen şiddet ve karanlık detaylar konusunda doz aşımı yaşanmıyor değil. Nod ve Mary’e saldıran büyük fare sahnesi de biraz ürkütücü görünebilir hassas çocuklara. Elbette kötülerin kazanır gibi göründüğü bazı durumlar da yaşanıyor. Bu sahneler biraz karanlık.

Film ülkemizde vizyona çıktığı zaman “Genel İzleyici” almıştı ama birçok ülkede 7+ almışlığı da var. Bizce de baştan sona savaş sahneleriyle dolu bu hareketli animasyon filmin en doğru yaş sınıfı 7+.

Filme Google Play ve iTunes’dan Türkçe dublaj desteğiyle ulaşabilmeniz mümkün. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/Korku ögesi: ***
Argo Kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap