DREAM BIG    10+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocukları mühendislik mesleğine özendirmek ve bu konuda onlara ilham vermek amacıyla yapılmış bir belgesel.

Ünlü oyuncu Jeff Bridges’ın anlatıcılığını üstlendiği ve olağanüstü görüntülerle dolu bu 42 dakikalık yapımda ilk önce Menzer Pehlivan adlı bir Türk mühendisle tanışıyoruz. Çocukken 1999 depremini yaşadıktan sonra mühendis olmaya karar veren Pehlivan, şimdi Amerika’da Seatlle’da depreme dayanıklı yapılar yapmak için çalışmalarda bulunuyor ve çocuklara mühendislik eğitimi veriyor.
Sonra da daha çok para kazanabilecekleri işleri reddedip ihtiyaç duyulan bölgelerde köprü yapmak için gönüllü olan mühendislerden biri olan Avery ile tanışıyoruz. Onun hikayesi hem duygusal hem de renkli görüntülerle anlatılıyor.
Belgeselin devamında güneş enerjisiyle çalışan arabalar inşa eden 10. sınıf öğrencilerinin Avustralya’da katıldıkları bir yarışmayı; oradan da Kaliforniya’daki bir lisenin robotik kulübü öğrencilerinin kısıtlı bir bütçeyle inşa ettikleri sualtı robotuyla elde ettikleri başarıyı izliyoruz.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Dream Big” izleyici çocuklarını parlak görüntüler ve özellikle de kadın mühendisler eşliğinde insanların hayatlarını kolaylaştıracak çalışmalar yapmaya özendirici, ilham verici hikayeler anlatmakta. Çocukların yaratıcılıklarının öğretmenler veyaz profesyoneller tarafından desteklendiğinde ne kadar faydalı olduğunu da gösteriyor.
IMAX salonlarda büyük perdede gösterilmesi için çok parlak çekimler yapılmış. Ancak hem Menzer Pehlivan’ın hikayesinde hem de Nepal’de geçen bölümde bazı gerçek deprem sahneleri çok kısa da olsa gözüküyor. Hassas bazı çocuklar bu sahnelerde biraz ürkebilirler.
Belgesel Netflix’de bulunuyor ama maalesef türkçe dublaj seçeneği yok. Altyazı desteğiyle izlenebilmekte. * Burak Göral 


Pozitif Mesajlar: ****
Flörtöz Durumlar: -
Şiddet/ Korku ögeleri: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-Sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap