DÜŞLER FABRİKASI    7+

10 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Aile ve üvey kardeşlik meselesine farklı bir yerden yaklaşan Danimarka filmi..

Çocuk filmlerinde anne-babası boşanmış olan çocukların hikayelerine pek sık rastlayamıyoruz. Ama Danimarka filmi “Düşler Fabrikası”nda böyle iki çocuğun kesişen hikayesini izliyoruz. Minna babasıyla yaşayan, onunla çok da iyi geçinen barışçıl, hayal dünyası zengin, kendi halinde uyumlu bir kız. Annesi yıllar önce müzik kariyerini sürdürebilmek için ayrılmış babasından.

Jenny de annesiyle yaşıyor ve son derece ilgisiz bir babası olduğu için de biraz hırçın. İlgi görmek için sosyal medyaya biraz fazla önem vermekte. Minna’nın babası ve Jenny’nin annesi birbirleriyle ikinci evliliklerini yapmadan önce hep birlikte yaşayabilecekler mi, Minna ve Jenny anlaşabilecekler mi denemek isterler. Ancak Jenny’nin şımarık ve gelgitli tavırları, bazı patavatsızlıkları Minna’yı rahatsız eder. Minna’nın biraz endişeli bir yapısı vardır aslında ve bu da bazen rüyalarına yansır. Jenny’nin eve gelmesiyle bu rüyaları artar ve bir gün rüyasında bir şeyi keşfeder. Rüyaların yapımcıları vardır ve bir senaryo dahilinde bu rüyalar gerçekleştiriliyordur. Bu buluşu sayesinde Jenny’nin rüyasına sızarak onu daha iyi huylu bir kız haline dönüştürmeye çalışır, Ancak çıkan karışıklık yüzünden rüyalarla gerçek hayatın iç içe geçtiği bir macera yaşamaya başlarlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


En başta Minna ve babasının çok güzel bir iletişimi var. Üvey kız kardeşin gelişi biraz dengeyi bozuyor ama Minna yine de iyimser bir çabayla Jenny ile de iletişim kurmaya çalışıyor. Boşanma travması yaşayan iki kızın birbirleriyle kardeş olma sürecini fantastik bir macerayla harmanlıyor film. Hikaye gereği ailelerini terkeden bir anne ve bir babadan bahsediliyor yer yer. Ancak özünde iyi bir aile olmanın kan bağı olmadan da mümkün olabileceği anlatılmakta.     

En başta Minna’nın babasıyla ilgili gördüğü rüya biraz ürkütücü gelebilir çocuklara. Birkaç kısa kötü rüya sahnesi daha filmde mevcut. Bir tanesinde Jenny’nin örümcek korkusu işlenmiş. Jenny’nin Minna’yı sosyal medya üzerinden kötülemesi de negatif bir tavır ama düzeliyor sonradan. Film birçok Avrupa ülkesinde 7+ almış, bazı ülkelerde de ‘genel izleyici’ verilmiş. Bizde de 6A sınıfyla vizyona çıktı. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: *
Şiddet/korku ögeleri: ***
Argo kullanımı: *
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap

İNANILMAZ AİLE   7 +

7.5 /10

Aile olmak meselesinin en eğlenceli anlatıldığı filmlerden biri. Devamı

Süre: 121 dk. Yapım Yılı: 2004

Yönetmen: Brad Bird

Oyuncular: Craig T. Nelson (ses), Holly Hunter (ses), Samuel L. Jackson (ses), Jason Lee (ses), Dominique Louis (ses)

TERS YÜZ   7 +

9.0 /10

Kompleks hikayesine rağmen çocukların büyük keyifle izleyeceği zeki bir Pixar filmi. Devamı

Süre: 94 dk. Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Pete Docter

Oyuncular: Amy Poehler (ses), Phyllis Smith (ses), Bill Hader (Ses), Mindy Kaling (ses), Diane Lane (ses), Kyle MacLachlan (ses)

BÜLBÜL   7 +

7.0 /10

Bir dede ve kız torununun çıktıkları anlamlı yolculuğun hikayesi. Devamı

Süre: 96 dk. Yapım Yılı: 2013

Yönetmen: Philippe Muyl

Oyuncular: Baotian Li, Xiaoran Li, Xinyi Yang, Hao Qin

YAKARI   4 +

7.5 /10

Eskilerden bir çocuk kahramanın pozitif mesajlarla dolu film uyarlaması. Devamı

Süre: 82 dk. Yapım Yılı: 2020

Yönetmen: Xavier Giacometti, Toby Genkel

Oyuncular: Mia Diekow (ses), Diana Amft (ses), Patrick Bach (ses), Carla Becker (ses), Oliver Boettcher (ses)