EDEN    9+

0 /10
0 Yorum


0 /10   Sizin Notunuz

Çocuklar için futuristik bir bilim-kurgu macerası.

Çok uzak bir gelecekte insan nesli tükenmiş, ancak insanlığın iyiliği için yaratılmış, barışçıl yapay zekalı robotlara kalmış bütün dünya. Eden adlı bir şehirde iki işçi robot, bir kabin içinde küçük bir kız çocuğu bulduklarında yaşanacak büyük değişikliklerin ilk adımını da atmış olurlar. Yönetici robotlardan çocuğu saklayarak büyütmeye karar verirler. Sara adlı bu meraklı kız çocuğu 15-16 yaşlarına geldiğinde robotların başkanı “Sıfır” tarafından tespit edilir. Sıfır emrindeki robotlara bu son insanın yok edilmesi talimatını verir.

Bu arada Sara, kendisi gibi kabinlerde hiperuykuya yatırılmış 35 bin insanın daha olduğunu keşfeder. Sıfır adlı kötü robotun eline düşmeden diğer insanları uyandırmak için harekete geçer. Anne-baba dediği ve onu büyüten robotlar da onu yalnız bırakmazlar.


ÇOCUKLA SİNEMA'NIN YORUMU


“Eden” 25’er dakikadan oluşan dört bölümlük bir Netflix çizgi dizisi. Eğer beklenilen ilgiyi görürse devam ettirilmesi planlanıyor. ABD ve Japonya ortak yapımı dizi hem animelere hem de Amerikan animasyonlarına benzeyen melez bir yapım. Japon animelerinin bazı özelliklerini taşıyor. Mesela Sara karakterinin bazı duygu değişimlerinde aldığı yüz ifadeleri bazı hassas çocukları biraz ürkütebilir. Gözleri de saçları gibi kırmızı. Riskli bir tercih doğrusu. Robotların başkanı Sıfır, Darth Vader gibi tasarlanmış biraz. Yer yer korkutucu olabiliyor. Sara ve anne baba robotlar ciddi tehlikeler atlatıyorlar. Hatta robot ebeveynler bir sahnede hafızaları silinsin diye elektriğe tutuluyorlar... Sara’nın kıyafeti biraz göğüs dekolteli olmuş. Anime izlemeye alışkın çocuklar böyle detaylara biraz alışkındır.

Hikaye bazen dağılıyor, geriye-ileriye gidişler bazı çocukların aklını karıştırabilir. İyi robotların Sara’yla kurdukları dokunaklı iletişim çok sevimli. Sara’nın merakı ve empati gücü, kararlılığı ve iyi kalpliliği onu pozitif bir rol model haline getiriyor. Asla vazgeçmeyen, hedefine inatla yürüyen bir kız karakter.

“Eden” (‘cennet’ demek) güzel grafiklerle anlatılan, çok parlak bir hikayesi olmasa da çok akıcı bir aile seyirliği. Biz izlediğimizde Netflix henüz Türkçe dublaj eklememişti. Türkçe altyazı desteğiyle izlenebiliyor. 7+ verilmiş ama bizce anime kültürüne alışkın olmayan çocuklar açısından, aileyle birlikte izleme koşuluyla 9+ daha doğru gibi. * Burak Göral 


Pozitif mesajlar: ***
Flörtöz durumlar: -
Şiddet/Korku ögesi: *
Argo Kullanımı: -
Alkol-sigara kullanımı: -
Oyuncak isteme potansiyeli: -


Yorum Yap